Jak poinformowano w komunikacie, Śliwa został powołany przez Bodnara 7 kwietnia. "Kompetencje prokuratora Janusza A. Śliwy gwarantują realizację zadań Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na najwyższym poziomie, w szczególności w zakresie szkolenia przyszłych kadr prokuratury+" – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

Resort przypomniał, że Śliwa od 2024 r. jest zastępcą prokuratora regionalnego w Krakowie; posiada wieloletni staż zawodowy oraz bogate doświadczenie zarządcze i dydaktyczne. Przez kilka lat, do 2016 r., był zastępcą Prokuratora Regionalnego w Krakowie. Podlegał mu m.in. Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Od 2014 r. - jak czytamy - jest wykładowcą KSSiP, prowadził szkolenia wstępne dla aplikantów z zakresu prawa karnego materialnego i procedury karnej, a także cykl szkoleń dla sędziów i prokuratorów związany z reformą prawa karnego w latach 2013-2015.

Jak podał MS, Śliwa wykładał na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadził zajęcia dla sędziów i prokuratorów. "Brał udział, również jako panelista, w Zjeździe Katedr Prawa Karnego Materialnego w Krakowie, w Zjeździe Katedr Prawa Karnego Procesowego w Gdańsku, a także w Seminarium Warszawskim w Lublinie. Uczestniczył w zespołach eksperckich opracowujących założenia i projekty aktów prawnych, m. in. o świadku koronnym, o obiegu dokumentów niejawnych w procesie karnym oraz o prokuraturze. Był i jest członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego: w kadencjach 2009-2013, 2013-2016 oraz od 2024 r. Należy do Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo przypomniało że Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie działa od marca 2009 r. i jest jedyną centralną instytucją odpowiedzialną za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce, analizy i badania pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących kompetencji i kwalifikacji pracowników wymiaru sprawiedliwości.

"KSSiP odgrywa kluczową rolę w kształceniu przyszłych sędziów i prokuratorów, którzy staną się fundamentem wymiaru sprawiedliwości" – powiedział Mazur.

W komunikacie zaznaczono również, że szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów i prokuratorów, współpracuje z krajowymi i zagranicznymi uczelniami wyższymi, a także z instytucjami naukowo-badawczymi. Dyrektorem Szkoły jest Piotr Girdwoyń.