Nowela ustawy o cudzoziemcach wdraża unijną dyrektywę w sprawie warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców chcących pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

  • Pierwsza poprawka, którą poparli senatorowie, doprecyzowuje przepis dotyczący udzielania przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców informacji w zakresie zezwoleń na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej posiadacza Niebieskiej Karty UE.
  • Druga zaproponowana przez komisje poprawka zakłada, że szef MSWiA, uwzględniając klasyfikację zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, ogłosi w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", wykaz zawodów, których wykonywanie skutkuje uznaniem posiadania przez cudzoziemca kwalifikacji zawodowych uzyskanych w wyniku trzyletniego doświadczenia zawodowego.

Obie poprawki były zaproponowane przez biuro legislacyjne Senatu.

4 kwietnia Sejm 238 głosami znowelizował ustawę dotyczącą Niebieskiej Karty UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. 195 posłów było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nie ma rąk do pracy

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk podczas debaty w Sejmie zapewnił, że regulacja jest tak napisana, by w stu procentach gwarantować bezpieczeństwo. "Musimy mieć takie instrumenty, które nam pozwolą bardzo szybko uzupełniać te niedobory na rynku pracy, które związane są nie tylko z rozwojem Polski, modernizacją polskiej gospodarki, ale też z obronnością. Musimy się przygotować na duże inwestycje w Polsce, również w obronność" – zaznaczył.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej – głównie dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Co to jest niebieska karta UE?

Niebieska karta UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza Unii pozwala im na legalną, stabilną i dobrze płatną pracę i na traktowanie na takich samych zasadach, jak obywateli państw UE. Dyrektywa UE obejmuje ponadto kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza karty z tzw. mobilności krótkoterminowej i długoterminowej w innym unijnym państwie niż państwo członkowskie, które pierwsze przyznało mu kartę