33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zgromadził już ponad 77 mln złotych. Tysiące wolontariuszy w Polsce i na świecie kwestowało na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Jak wyglądały działania Orkiestry w różnych miastach i jakie efekty przyniesie tegoroczna zbiórka?

Tysiące wolontariuszy na ulicach i za granicą

Tegoroczny Finał WOŚP, podobnie jak w poprzednich latach, przyciągnął ogromną liczbę wolontariuszy i darczyńców. Od rana na ulicach polskich miast kwestowało ponad 120 tysięcy osób – od dzieci po seniorów. Uczestnicy nosili charakterystyczne czerwone serduszka, które stały się symbolem solidarności z inicjatywą.

WOŚP działa także za granicą: w 23 krajach powstało aż 93 sztaby. W Londynie odbył się rajd rowerowy w kształcie serca, a wolontariusze w Liverpoolu zorganizowali spacer na szczyt Whernside w Yorkshire. Na Cyprze Polacy spotkali się na wspólnym pikniku, gdzie nie zabrakło muzyki, polskich potraw i występów artystów, takich jak Agnieszka Hekiert i Katarzyna Pakosińska.

Cel 33. Finału WOŚP: leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi

Celem tegorocznej zbiórki WOŚP jest zakup sprzętu diagnostycznego i chirurgicznego dla dzieci walczących z nowotworami. Fundacja zamierza doposażyć 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, a także ośrodki neurochirurgii i chirurgii onkologicznej.

Na liście planowanych zakupów znajdują się m.in.:

  • zestawy laparoskopowe,
  • roboty do chirurgii onkologicznej,
  • rezonanse magnetyczne MRI,
  • aparaty USG,
  • koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe dla hospicjów.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się raka u około 1,2 tys. dzieci, a 3 tys. pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Nowy sprzęt pozwoli na skuteczniejsze i szybsze leczenie małych pacjentów.

WOŚP 2025: Wyjątkowe wydarzenia w polskich miastach

W wielu miastach Polski zorganizowano wyjątkowe wydarzenia wspierające zbiórkę. W Opolu powstało „mundurowe miasteczko”, gdzie prezentowano sprzęt używany przez policję i wojsko. W Kielcach ustanowiono rekord Guinnessa w tańcu poloneza – w wydarzeniu wzięło udział aż 818 osób.

W Gdańsku kwestowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która podkreśliła wyjątkowy charakter Orkiestry jako wydarzenia jednoczącego Polaków. W Toruniu dzieci z Domu Dziecka „Młody Las” i psy z miejskiego schroniska wspólnie zbierały datki, ciesząc się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

W Krakowie 18-letnia Emilia Dalczyńska kwestowała po raz 17. To wyjątkowe osiągnięcie młodej wolontariuszki, która wspiera Orkiestrę od pierwszego roku życia. „Zaczęłam, gdy puszka była prawie taka jak ja” – wspomina Emilia.

Internetowe aukcje i „Światełko do nieba”

Tradycyjna zbiórka na ulicach była wspierana przez liczne inicjatywy internetowe. Na Allegro wystawiono prawie 100 tys. aukcji charytatywnych. W serwisach takich jak zrzutka.pl i e-skarbonki darczyńcy mogli wpłacać pieniądze bez wychodzenia z domu.

Punktem kulminacyjnym dnia było tradycyjne „Światełko do nieba” o godzinie 20. W wielu miastach zamiast fajerwerków przygotowano widowiskowe pokazy laserowe.