Minister zdrowia Izabela Leszczyna przyznała 6 651 miejsc rezydenckich na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne, które rozpoczną się 1 października 2024 r. 44 miejsca rezydenckie przeznaczono dla lekarzy wnioskujących o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego. Wnioski o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego na postępowanie kwalifikacyjne jesień 2024 r. można składać do 30 września 2024 r.

Na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne rozpoczynające się 1 października 2024 r. Minister Zdrowia przyznał 6 651 miejsc rezydenckich. W ramach wskazanej liczby miejsc rezydenckich Minister Zdrowia przyznał 44 miejsca rezydenckie dla lekarzy wnioskujących o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w ramach poszerzenia zajęć programowych kształcenia w szkołach doktorskich o program specjalizacji (tzw. miejsca rezydenckie-doktoranckie), o których mowa w art. 16e ust. 6-8 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2024 r. poz. 1287).

Miejsca rezydenckie na specjalizacje priorytetowe

4 242 miejsc rezydenckich zostało przeznaczonych na specjalizacje priorytetowe. Jak podkreśla MZ, to dziedziny medycyny, uznane za kluczowe z punktu widzenia uzupełniania niedoborów kadrowych w systemie ochrony zdrowia.

Najwięcej miejsc rezydenckich na specjalizacje przyznano w dziedzinach:

  • choroby wewnętrzne,
  • medycyna rodzinna,
  • pediatria,
  • neurologia,
  • psychiatria,
  • ortopedia i traumatologia narządu ruchu,
  • chirurgia ogólna,
  • radiologia i diagnostyka obrazowa,
  • medycyna ratunkowa,
  • anestezjologia i intensywna terapia.

Jak aplikować na szkolenia specjalizacyjne?

Wnioski o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w ramach jesiennego postępowania kwalifikacyjnego można składać w okresie od 1 do 30 września 2024 r. Proces aplikacyjny obejmuje wszystkie specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne, a szczegółowe listy miejsc rezydenckich oraz pozarezydenckich dostępne są w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) oraz na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Dziedziny z największą liczbą miejsc rezydenckich

Największą liczbę miejsc rezydenckich przyznano w dziedzinach takich jak choroby wewnętrzne (621 miejsc), medycyna rodzinna (598 miejsc) oraz pediatria (444 miejsca). Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w tych obszarach wynika z rosnącej liczby pacjentów. Wzrost tych statystyk spowodowany jest starzeniem się społeczeństwa i ilością chorób przewlekłych.

Również specjalizacje takie jak neurologia (346 miejsc), psychiatria (345 miejsc) oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu (285 miejsc) otrzymały znaczącą liczbę miejsc rezydenckich. Wzrost liczby miejsc rezydenckich w tych obszarach jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniej opieki pacjentom wymagającym leczenia w zakresie chorób układu nerwowego, zdrowia psychicznego oraz urazów narządu ruchu.

Z kolei duża liczba miejsc rezydenckich w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej (268) ma na celu zwiększenie dostępności i przyspieszenie badań diagnostycznych. Istotne znaczenie dla systemu ochrony zdrowia mają również dziedziny: medycyna ratunkowa (263 miejsc) oraz anestezjologia i intensywna terapia (243 miejsca), dlatego dziedziny te także znalazły się wśród 10 dziedzin, w których przyznano najwięcej miejsc rezydenckich.

Źródło: Gov.pl