Gdyńskie wybory samorządowe 2024 roku przeszły do historii jako moment, w którym Wojciech Szczurek, sprawujący urząd prezydenta miasta nieprzerwanie od 1998 roku, nie dostał się do drugiej tury. To wydarzenie zaskoczyło obserwatorów i mieszkańców Gdyni, zwiastując potencjalną zmianę w kierunku zarządzania miastem.

Po zakończeniu głosowania w niedzielę, 7 kwietnia, i napływie pierwszych nieoficjalnych wyników, stało się jasne, że wyborcza scena Gdyni ulegnie zmianie. Wojciech Szczurek, który przez lata był synonimem stabilności i ciągłości w zarządzaniu miastem, przyjął wyniki z pokorą, dziękując gdynianom za wsparcie i gratulując swoim rywalom. W oświadczeniu na platformie X, dawniej Twitter, wyraził swoją wdzięczność i miłość do miasta, które służył przez ponad dwie dekady.

Szczurek przestanie być prezydentem Gdyni

Chociaż dokładne liczby nie zostały oficjalnie ogłoszone w momencie, gdy Szczurek publikował swoje oświadczenie, wyniki exit poll i analizy ekspertów wskazują na to, że walkę o prezydenturę Gdyni w drugiej turze stoczą Aleksandra Kosiorek, reprezentująca Gdyński Dialog, oraz Tadeusz Szemiot z Platformy Obywatelskiej.

Wiadomość o nieoczekiwanym wyniku wyborów w Gdyni wywołała poruszenie zarówno w mediach, jak i wśród mieszkańców. Dziennikarze i komentatorzy polityczni, jak Maciej Bąk z Radia ZET i Rafał Mrowicki z Wirtualnej Polski, podkreślają sensacyjny charakter tych wyborów, zauważając, że zmiana lidera Gdyni wydaje się być nieunikniona. Wiele osób zwraca uwagę na wcześniejsze doskonałe wyniki Szczurka, który wygrywał wybory nawet z 20 procentowym poparciem.

Kim jest Wojciech Szczurek?

Wojciech Szczurek, urodzony w 1956 roku, przez ponad dwie dekady sprawował funkcję Prezydenta Gdyni, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju miasta. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, Szczurek rozpoczął swoją karierę samorządową w latach 90., obejmując urząd prezydenta w 1998 roku. Pod jego wodzą Gdynia przeszła istotne transformacje, stając się nowoczesnym, otwartym miastem z rozbudowaną infrastrukturą. Wśród najważniejszych inwestycji za jego kadencji znajdują się modernizacja gdyńskiego portu, rozbudowa systemu transportu publicznego, w tym budowa nowoczesnej linii trolejbusowej, oraz inicjatywy związane z rozwijaniem obszarów rekreacyjnych i przestrzeni publicznych jak budowa Centrum Nauki Kopernik, czy stadionu piłkarskiego lokalnego klubu. Prezydentowi zarzucało się również bizantynizm i konkurowanie z Gdańskiem, jak chociażby w przypadku budowy lotniska pasażerskiego, które stało się memem.