"100 konkretów na 100 dni" – oceniamy działania rządu. KO zapowiadała obniżenie VAT-u dla branży beauty. Co w tej sprawie zostało zrobione? Jaki jest aktualny stan działań dotyczący konkretu nr 38?

"100 konkretów na 100 dni" – obniżony VAT dla sektora beauty

Wśród deklarowanych przez KO "100 konkretów na 100 dni" pojawia się zapowiedź obniżenia podatku VAT dla sektora beauty do poziomu 8 proc. O obniżkę postulowała sama branża, ponieważ taką stawką były do tej pory objęte w Polsce tylko usługi fryzjerskie. Pozostałe miały 23 proc. stawkę VAT.

Jakie działania podjęto w zakresie obniżenia VAT-u dla sektora beauty?

Zapowiedzi zrealizowano, jednak VAT został obniżony tylko dla części usług tej branży. Od 1 kwietnia 2024 r. według obniżonej do poziomu 8 proc. stawki VAT będą opodatkowane usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU jako:

  • 96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, które obejmują: usługi pielęgnacyjne i upiększające, dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne, usługi wykonywania manicure i pedicure, usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu,
  • ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu,
  • 96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne, które obejmują: usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi oraz pozostałe usługi kosmetyczne.

Obniżoną ośmioprocentową stawką VAT nadal nie będą objęte, np.:

  • zabiegi inwazyjne, takie jak wykonanie tatuażu, piercingu,
  • usługi solarium,
  • masaże,
  • zabiegi chirurgii plastycznej,
  • zabiegi uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej, z tym że należy pamiętać, iż świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, są zwolnione z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT).

"100 konkretów na 100 dni" – ocena działania rządu

Podczas kampanii do zeszłorocznych wyborów parlamentarnych Koalicja Obywatelska ogłosiła głośny program pt. "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Formacja zawarła w nim swoje sztandarowe postulaty, a owe "konkrety" miały być celami i zadaniami, jakie KO chciała realizować przez pierwsze trzy miesiące swoich rządów. Trzeci rząd Donalda Tuska jest zarazem pierwszym, od uchwalenia w 1997 r. Konstytucji RP, który został powołany przez Sejm w drugim kroku konstytucyjnym. Jego zaprzysiężenie miało miejsce 13 grudnia 2023 r., a więc pierwsze trzy miesiące działania rządu właśnie mijają.