Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, mianował prof. dr. hab. Rafała Wnuka na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Prof. Wnuk, który wcześniej pracował w muzeum i był współautorem scenariusza głównej wystawy, zastąpi na tym stanowisku dr. hab. Grzegorza Berendta.

Prof. Rafał Wnuk, mający 57 lat, jest cenionym historykiem, politologiem oraz muzealnikiem, specjalizującym się w historii II wojny światowej i powojennej konspiracji antykomunistycznej. Posiada bogaty dorobek naukowy, obejmujący około 100 artykułów, oraz był redaktorem naczelnym półrocznika IPN "Pamięć i Sprawiedliwość". Profesor jest także laureatem licznych wyróżnień, m.in. Nagrody im. Jerzego Giedroycia oraz Srebrnego Krzyża Zasługi za działalność naukową i edukacyjną. Jego praca akademicka i muzealnicza ma duży wpływ na zachowanie i popularyzację wiedzy o najnowszej historii Polski.

Prof. Rafał Wnuk pracował już w Muzeum II Wojny Światowej, jest też współautorem scenariusza wystawy głównej Muzeum i autorem dużej części jej treści. Z muzeum odszedł w 2017 roku jako kierownik Działu Naukowego.

Czytaj więcej na: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Prof-Rafal-Wnuk-p-o-dyrektora-Muzeum-II-Wojny-Swiatowej,a,260861

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, otwarte dla publiczności w marcu 2017 roku, od początku było miejscem szerokiej debaty publicznej i kontrowersji, szczególnie dotyczących kierunku jego misji i prezentacji historii. Powołane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku, muzeum miało za zadanie promowanie wiedzy o II wojnie światowej, z polskiej perspektywy, kultywując pamięć o ofiarach i bohaterach różnych narodowości. Jego otwarcie było poprzedzone długotrwałym procesem koncepcyjnym i organizacyjnym, w który zaangażowani byli znani historycy i specjaliści.

Kontrowersje wokół muzeum nasiliły się w 2016 roku, kiedy minister Piotr Gliński zaproponował połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, co spotkało się z negatywnymi recenzjami i oporem społeczności akademickiej oraz części społeczeństwa. Decyzja o połączeniu tych instytucji wywołała liczne spory prawne i społeczne, ostatecznie zaś, po decyzjach sądowych, muzeum zostało otwarte w zmienionej nieco formie.