Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w piątek weźmie udział w sesji plenarnej Komisji Weneckiej (KW), organu doradczego Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. W programie obrad w Wenecji zapisano wymianę opinii z szefem resortu na temat praworządności w Polsce. Przewidziano też wystąpienie Bodnara na forum Komisji.

To powrót przedstawiciela polskich władz na obrady w Wenecji po kilku latach, w trakcie których dochodziło do napięć w relacjach z rządem Zjednoczonej Prawicy w związku z krytycznymi opiniami Komisji o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym i o reformach polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Czym jest Komisja Wenecka?

Komisja Wenecka to krótsza nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, zwłaszcza konstytucyjnego i międzynarodowego. Powstała w 1990 roku, co miało związek głównie z przemianami ustrojowymi w państwach Europy Środkowej i Wschodniej po upadku komunizmu. Jednym z podstawowych zadań KW było zagwarantowanie tym krajom pomocy w okresie transformacji i demokratycznych reform.

Liczba krajów członkowskich Komisji wzrosła w ciągu ponad 30 lat z 18 do 60. Polska jest w niej od 1992 roku. Są też obserwatorzy i organizacje o specjalnym statusie. Przewodniczącą Komisji jest od 2021 roku Claire Bazy-Malaurie z Francji.

Od 2016 roku honorową przewodniczącą jest była polska premier Hanna Suchocka. Została nią mianowana dwa miesiące po tym, gdy rząd Beaty Szydło wycofał ją z KW, w której pełniła też funkcję pierwszej wiceprzewodniczącej. Suchocka zasiada w Komisji od 1991 roku.

Ten organ doradczy Rady Europy wydaje opinie między innymi na temat ustaw i reform konstytucyjnych. Opracowywane są one na podstawie raportów sporządzanych przez przedstawicieli Komisji. Opinie są następnie przyjmowane podczas sesji plenarnych, które odbywają się cztery razy w roku w zabytkowej Scuola Grande di San Giovanni Evangelista.

Opinie Komisji nie są wiążące, ale rządy poszczególnych państw najczęściej korzystają z jej uwag.

Z Wenecji Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/