Rząd przyjął projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze - podała w poniedziałek kancelaria premiera. Projekt ma dostosować polskie prawo do tzw. Europejskiego Aktu o Dostępności.

Jak wyjaśniono, głównym celem zmian jest ograniczenie wykluczenia społecznego poprzez zapewnienie większego dostępu niektórych produktów i usług w oparciu o wspólne dla państw Unii Europejskiej wymagania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to także osób z ograniczeniami funkcjonalnymi, które wynikają np. z wieku, chorób czy też czasowej lub sytuacyjnej utraty sprawności.

Według informacji KPRM, projekt kompleksowo określa kwestię zapewnienia przez podmioty gospodarcze dostępności oferowanych przez nie produktów i usług.

Nowe przepisy ustanowią wymogi dostępności dotyczące m.in. produktów, takich jak komputery i systemy operacyjne, terminale płatnicze, czytniki książek elektronicznych czy terminale samoobsługowe (bankomaty i wpłatomaty, automaty biletowe, urządzenia do odprawy samoobsługowej), a także usług, takich jak: telekomunikacyjne, w tym – alarmowe, dostępu do audiowizualnych usług medialnych, towarzyszące usługom pasażerskiego transportu autobusowego i autokarowego, lotniczego, wodnego oraz kolejowego (w zakresie m.in. stron internetowych i aplikacji mobilnych, biletów elektronicznych i ich sprzedaży), bankowość detaliczna, sprzedaży książek elektronicznych czy handel elektroniczny. Określone zostanie funkcjonowanie systemu nadzoru rynku nad spełnianiem obowiązków dostępności przez podmioty gospodarcze.

Nowe przepisy mają wejść w życie 28 czerwca 2025 r.(PAP)

wkr/ amac/