Obowiązują dzienne limity przyjętych pacjentów i recept nierefundowanych – wskazało w piątek Ministerstwo Zdrowia w informacji zamieszczonej na stronie internetowej resortu.

Resort podał, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, lekarz na 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę nierefundowaną. Do limitu nie wlicza się pacjentów, którzy otrzymują recepty wyłącznie na leki refundowane.

Liczba przepisanych recept nierefundowanych w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300. Limit obowiązuje wszystkich uprawnionych do przepisywania recept.

MZ przekazało w piątek, że w jedenastej godzinie pracy osoby uprawnionej do wystawiana recept system weryfikuje liczbę przepisanych e-recept we wcześniejszych godzinach.

Jeżeli osoba ta nie przekroczyła limitu, nadal może wystawiać recepty, pod warunkiem że ich liczba nie przekroczyła 300. W dwunastej godzinie system znów sprawdza liczbę wystawionych e-recept.

Resort przypomniał również, że minister Adam Niedzielski 12 lipca br. podpisał rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż trzech miesiącach od wizyty u lekarza. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/