W czwartek po godz. 9 Senat wznowił obrady; senatorowie m.in. wysłuchają informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r; mają też zdecydować o powołaniu członków Kolegium IPN oraz wyrazić zgodę na powołanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Senat powołuje dwóch członków Kolegium IPN; w przewidzianym terminie zgłoszone zostały 3 kandydatury: dr. Bartosza Machalicy, prof. Grzegorza Motyki oraz dr. Adama Benona Duszyka. Wszyscy trzej kandydaci zostali pozytywnie zaopiniowani przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji na posiedzeniu 13 czerwca, jednak Duszyk w środę wycofał swoją kandydaturę.

Senat zajmie się też między innymi nowelą ustawy o orderach i odznaczeniach wojskowych, która przewiduje zniesienie ograniczenia czasowego nadawania odznaczeń za udział żołnierzy w działaniach za granicą - tak, by np. odznaczenia "Gwiazdy" mogli otrzymać także uczestnicy dawno zakończonych misji.

Senatorowie będą też pracować nad nowelizacją ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, która zakłada wprowadzenie prawa do dodatku dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach, niezależnie od tego, czy pracują.

Ponadto po południu prawdopodobnie odbędą się głosowania, także nad punktami, nad którymi Senat pracował w środę. (PAP)

wni/ mok/