Trzeba zmienić system finansowania mediów publicznych, żeby wystarczyło na tworzenie wysoko jakościowych przedsięwzięć, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii - powiedział w Radiu Lublin przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Szef KRRiT w wywiadzie dla Radia Lublin pytany był o to, jak nowoczesne technologie zmieniają tradycyjne media w kontekście funkcjonowania np. portali, podcastów, mediów społecznościowych.

„To ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla mediów publicznych, które mają także swoją misję – informowanie o najważniejszych wydarzeniach, ale także promowanie i tworzenie polskiej kultury (…). W mojej ocenie media publiczne bardzo umiejętnie i w sposób całościowy wykorzystują szansę, którą dają nowe technologie, zwłaszcza podcasty. Sam jestem podcasterem – przed przejściem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prowadziłem swój podcast – więc widzę, jaka to jest twórcza praca, a także rozszerzenie możliwości radiowego działania liniowego” – powiedział Maciej Świrski.

Zwrócił uwagę również na wykorzystanie wizji, która pojawia się w internecie na stronach rozgłośni radiowych. Jego zdaniem jest to kolejna szansa, „dlatego że obraz pozwala na mocniejsze dotarcie z treściami”. „Jak wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów, zazwyczaj konsumujemy te treści, korzystamy z nich na jakimś ekranie, który mamy przy sobie, a nie już stacjonarnie np. na telewizorze. Czyli treści, których słuchamy w radiu i oglądamy na ekranie, bardziej do nas docierają” – wyjaśnił Maciej Świrski.

Pytany o rozwiązania finansowe na rozwój nowych technologii powiedział: „Postawiłem sobie za cel przekonać tych, którzy decydują o budżecie, aby zmienić system finansowania mediów publicznych, który jest w tej chwili niewydolny i moim zdaniem niesprawiedliwy, ponieważ tak się składa, że po wezwaniu Donalda Tuska parę lat temu do niepłacenia abonamentu, opłaty abonamentowe zaczęły drastycznie spadać” – przekazał szef KRRiT.

Jak dodał, równolegle, żeby ratować sytuację, mediom publicznym są przekazywane dotacje w postaci bonów skarbowych. „To dobre rozwiązanie, ale ma też wady. Poza tym wywołuje co roku niepotrzebne napięcia polityczne. Są ludzie, którzy nie zgadzają się z finansowaniem z budżetu mediów publicznych, co jest kompletnym kuriozum” – powiedział Świrski.

„Trzeba więc zmienić system finansowania mediów publicznych, żeby wystarczyło na tworzenie wysokojakościowych przedsięwzięć (…) z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. A to oczywiście kosztuje. Czas na zmianę finansowania mediów publicznych z uwzględnieniem tych wyzwań” – podkreślił.

Przewodniczący KRRiT zwrócił również uwagę, że obecnie jesteśmy na etapie wojny hybrydowej przeciwko Polsce i musimy być przygotowani na odpór, żeby - jak mówił - np. w mediach profesjonalnych w Polsce nie rozprzestrzeniała się dezinformacja. „Media publiczne mają bardzo ważne zadanie z tego względu, że mogą w sposób wiarygodny pokazać prawdziwą informację (…) I tutaj także są potrzebne pieniądze. Wydaje mi się, że powinno to być sfinansowane w całości przez państwo” – stwierdził Maciej Świrski.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ aszw/