Połączone senackie komisje ustawodawcza i gospodarki pozytywnie zaopiniowały w czwartek większość z około 70 poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej. Jedna z poprawek obliguje do przeprowadzenia po 3 latach oceny działania przepisów i przedstawienia jej parlamentowi.

W czwartek Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrzyły 73 poprawki zgłoszone podczas senackich prac nad ustawą o fundacji rodzinnej.

Ustawa wprowadza nowe w polskim prawodawstwie rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej, co ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną dzielność po śmierci właściciela firmy lub po jego przejściu na emeryturę.

Zmiany w ustawie o fundacji rodzinnej

Wśród rozpatrywanych na czwartkowym posiedzeniu poprawek, które zyskały aprobatę połączonych komisji znalazła się m.in. zmiana zgłoszona przez niezależnego senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego i Adama Szejnfelda (KO) dot. podatku od budynków. Jak tłumaczył Kwiatkowski, chodzi "o nie płacenie podatku od wartości budynku, jeśli chronimy kapitał rodzinny". Poprawka ta nie uzyskała poparcia rządu, podobnie, jak inna pozytywnie zaopiniowana przez senatorów zmiana zakładająca umożliwienie "łączenia" fundacji rodzinnej i tzw. estońskiego CIT, którą również zgłosili Kwiatkowski i Szejnfeld.

Połączone komisje poparły też m.in. poprawkę wprowadzającą obowiązek przeprowadzenia po 3 latach od wejścia w życie ustawy oceny, jak przepisy o fundacji rodzinnej zadziałały w praktyce i przedstawienia jej Sejmowi i Senatowi - zmiana zyskała poparcie rządowe.

Senatorowie jednogłośnie opowiedzieli się też za blokiem ok. 60 poprawek, mających poparcie strony rządowej, które zmierzają do tego, "żeby ta ustawa od strony techniczno-legislacyjnej była najlepszym aktem, na ile to możliwe".

Komisje nie poparły natomiast dwóch poprawek zgłoszonych podczas środowych prac nad ustawą przez Jerzego Czerwińskiego (PiS). Jedna z nich dotyczyła usunięcia artykułu, który wprowadza zmiany do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W jego ocenie takie brzmienie ustawy spowoduje, że dowolna fundacja rodzinna i powiązany z nią beneficjent będzie mógł, nie będąc rolnikiem, nabyć dowolny areał. Druga z poprawek - jak wyjaśnił - zmierza do usunięcia zapisu o tym, że fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić przedsiębiorstwa w ramach gospodarstwa rolnego.

Fundacja rodzinna - co to jest

Zgodnie z ustawą, fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.

Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów.

Fundacja rodzinna będzie ustanawiana na czas określony albo nieokreślony. Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji nie będzie opodatkowane.

Przepisy mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/