Przygotowuję się do wizyty do USA, gdzie zamierzam się spotkać z kongresmenami, senatorami i Polonią w sprawie reparacji od Niemiec. Chcielibyśmy, aby ta wizyta odbyła się na przełomie stycznia i lutego - powiedział w środę w Studiu PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

We wtorek MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. dotyczącą odszkodowań za polskie straty poniesione w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w środę w rozmowie z PAP.PL pytany o odpowiedź resortu dyplomacji RFN na notę polskiego MSZ wskazał, że jej negatywny wydźwięk oznacza potrzebę zmiany strategii rozmów z rządem niemieckim - "bo tu jest ściana" - na rozmowę z niemieckim społeczeństwem. Zapowiedział także wizytę w USA oraz spotkania z senatorami i kongresmenami w sprawie odszkodowań od Niemiec.

"Przygotowuję się do wizyty do USA. Zamierzam spotkać się w Kongresie Stanów Zjednoczonych z kongresmenami, jak i z senatorami. Chcielibyśmy, aby ta wizyta odbyła się na przełomie stycznia i lutego. Nasz ambasador Marek Magierowski przygotowuje dzisiaj listę spotkań" - oświadczył wiceszef MSZ.

Mularczyk podkreślił, że polskie starania znajdą poparcie wśród "kongresmenów, senatorów, polityków, amerykańskiego społeczeństwa i Polonii w USA". "Uważam, że dzisiaj absolutnie poparcie Ameryki jest bardzo ważne, kluczowe" - stwierdził. Nadmienił, że departament stanu USA "oczywiście wie o sprawie" ponieważ był informowany o niej poprzez ambasadę.

"Dzisiaj widzę dużą rolę dla Ameryki, jej Kongresu i Senatu. Ameryki jako kraju, którego rolą jest i powinno być przestrzeganie reguł prawa międzynarodowego, praworządności i pewnego rodzaju sprawiedliwości międzynarodowej" - zaznaczył.

Wiceszef MSZ pytany o zaproszenie do Polski dyrektor generalnej UNESCO Audrey Azoulay, potwierdził, że zostało ono przekazane w grudniu wraz z raportem dotyczącym reparacji wojennych w języku angielskim. Dodał, że zaproszenie zostanie powtórzone "po okresie noworocznym". "Mam nadzieję, że do tej wizyty dojdzie" - dodał.

Mularczyk przypomniał, że do tej pory MSZ wystosowało noty dyplomatyczne do ponad 50 krajów Unii Europejskiej, NATO i Rady Europy. Odbyły się także rozmowy ambasadorów z przedstawicielami MSZ tych krajów. Stwierdził, że temat reparacji w wielu krajach budzi "zaciekawienie i poparcie". Dodał, że były także sugestie, że "niektóre kraje są gotowe być arbitrem czy też mediatorem w tym sporze".

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód. (PAP)

Cała rozmowa pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1517356,gosc-studia-pap-arkadiusz-mularczyk.html oraz https://wideo.pap.pl. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ godl/