- Jeśli radykałowie z obu stron zabiorą się za ten temat, to nie wykluczam, że i ta kwestia może stanąć jako przedmiot sporu. Ale dzisiaj jestem spokojny - tak premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z DGP komentuje dyskusję wokół tego, czy Unia Europejska może zablokować Polsce 76 mld euro z nowej perspektywy finansowej. Wywiad z premierem ukaże się w piątkowym Magazynie Dziennika Gazety Prawnej, eDGP i na gazetaprawna.pl.

W ostatnich dniach ze strony Brukseli pojawiły się niejednoznaczne sygnały sugerujące, że po zablokowaniu wypłat 36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy, Polskę może czekać podobny los w zakresie eurofunduszy z budżetu UE na lata 2021-2027

Co z Kartą Praw Podstawowych

Wszystko przez niewypełnianie postanowień Karty Praw Podstawowych, która mówi m.in. o prawie obywatela do bezstronnego sądu. Do niespełnienia tego warunku, zdaniem Komisji Europejskiej, miał się sam przyznać polski rząd. Tyle że strona polska twierdzi, że wszystkie warunki podstawowe są spełnione, a teraz po prostu trwają standardowe negocjacje z Brukselą.

- Komisja Europejska od samego początku wzięła sobie na celownik reformy wymiaru sprawiedliwości jako element, który służy politycznym rozgrywkom z Polską - mówi Mateusz Morawiecki rozmowie z DGP. Jednocześnie szef rządu nazywa tezy o pełzającym polexicie mianem “bujdy na resorach”.

Węgry w euro? Morawiecki o osłabieniu złotego

W wywiadzie premier komentuje także ostatnie sygnały z Węgier o możliwości wejścia waluty tego kraju do mechanizmu ERM2 poprzedzającego przyjęcie euro.

- Ich sytuacja finansowa jest bardzo niedobra, być może nawet wymknęła się spod kontroli i dlatego będą dokonywali gwałtownego przebudowania swojej polityki makroekonomicznej, łącznie z zasygnalizowaniem swojej woli wejścia do mechanizmu ERM2, czyli tzw. przedsionka strefy euro – mówi Mateusz Morawiecki.

- W naszym przypadku osłabienie złotego nie jest dobrym argumentem dla takiego ruchu, ponieważ powoduje spadek siły nabywczej ludności i firm. Nas wpierw interesuje kurs zrównoważony, do którego wrócimy, gdy zamilkną działa na wschodzie i sytuacja globalna wróci do względnej normalności. Kurs zrównoważony służy najlepiej polskiej gospodarce – dodaje premier.

Wojna i granica Polski z Białorusią

Jeśli chodzi o sytuację międzynarodową, premier dostrzega ryzyko eskalacji działań wojennych. - Bardzo obawiam się ataku wojska rosyjskiego bądź rosyjskiego i białoruskiego na północną granicę Ukrainy, bo tak rozumiem zamiary wynikające z gromadzenia nowo powoływanych żołnierzy i rezerw rosyjskich i sprzętu wojskowego – podkreśla Mateusz Morawiecki.

W wywiadzie premier zdradza również, jaki będzie kolejny krok jego gabinetu w zakresie zwalczania skutków kryzysu energetycznego.

Odnosi się także do możliwych zmian w ordynacji wyborczej czy ewentualnych dalszych zmian w rządzie.

Pełna wersja wywiadu Grzegorza Osieckiego i Tomasza Żółciaka z premierem Mateuszem Morawieckim w piątkowym Magazynie Dziennika Gazety Prawnej, w EDGP oraz na gazetaprawna.pl