Sejm znowelizował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, doprecyzowując przepisy zapewniające odpowiedni standard ochrony obywateli Ukrainy, wykonujących pracę w Polsce. Wprowadzone mają zostać także rozwiązania służące zapewnieniu opieki nad dziećmi uchodźców.
Posłowie przyjęli poprawki, regulujące kwestię ponownego wpisu obywateli Ukrainy do rejestru PESEL
Za nowelizacją głosowało 439 posłów, 11 było przeciw nikt się nie wstrzymał od głosu.
Najważniejsze rozwiązania, proponowane w noweli:
- wprowadzenie rozwiązań, służących zapewnieniu przez samorządy opieki nad dziećmi uchodźców;
- doprecyzowane przepisów pozwalających na unikanie przypadków ubiegania się i pobierania świadczeń przez obywateli Ukrainy, którzy wyjechali z Polski;
- umożliwienie organizacji szkoleń językowych dla uchodźców przez powiatowe urzędy pracy;
- wprowadzenie ułatwień dot. organizowania nauki osób przybyłych z Ukrainy (wsparcie dot. dodatkowej nauki języka polskiego dla osób będących oraz niebędących obywatelami polskimi, które kształciły się za granicą).
- uzyskanie przez wojewodów dostępu do rejestru obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL.
- wyłączenie z możliwości objęcia regulacjami ustawy obok obywateli polskich także obywateli państw Unii Europejskiej.
- uproszczenie procedur związanych z przebudową, remontem lub zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i przeznaczonych docelowo na cele mieszkalne.
- umożliwienie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przyjmowanie w formie darowizny, przechowywanie i wydawanie oraz wywóz na terytorium Ukrainy, obok produktów leczniczych, także wyrobów medycznych.
- umożliwienie odpowiedniego standardu ochrony obywateli Ukrainy, związanego z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce (umożliwienie inspektorom pracy prowadzenia skutecznych działań kontrolnych w tym zakresie).
- umożliwienie przekierowania w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne.