Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen - podały w środę spółki. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu.

"Jeśli chodzi o strukturę transakcji, naszym założeniem jest to, że w wyniku tych połączeń zarówno jeśli chodzi o Lotos, jak PGNiG, wzrośnie udział własności Skarbu Państwa w tym nowym podmiocie. Przypomnę, że jeśli chodzi o Orlen, to ten bezpośredni udział Skarbu Państwa w strukturze własnościowej Orlenu jest zaledwie w tej chwili na poziomie 27 proc. Chcielibyśmy wzmocnić również bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez wzmocnienie tego państwowego akcjonariatu w tym nowym podmiocie" - mówił wicepremier i szef MAP Jacek Sasin.

Reklama

"Dlatego nie preferujemy i nie będziemy realizować tej transakcji w sposób gotówkowy, tylko poprzez połączenie, poprzez fuzję, która spowoduje - biorąc pod uwagę znacznie większe udziały SP w PGNiG i Lotosie - podniesienie poziomu własności w tej nowej firmie do takiego poziomu, który będzie gwarantował pełną kontrolę Skarbu Państwa nad tym nowym podmiotem" - wyjaśniał.

Dopytywany o poziom udziałów państwa w nowym koncernie, powiedział, że dokładnie będzie można podać tę informację, gdy fuzja zostanie zrealizowana. "Według tych szacunków, którymi się w tej chwili posługujemy, to będzie poziom własności na poziomie blisko 50 proc." - wskazał. (PAP)