Niezdecydowanym wyborcom, którzy nie wiedzą, na które ugrupowanie by głosowali, najbliżej do Koalicji Obywatelskiej - 12 proc. wskazań, Polski 2050 - 8 proc. i PiS - 7 proc. - wynika z badania CBOS.

Ośrodek zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie w comiesięcznych badaniach preferencji partyjnych Polaków ponad jedna piąta respondentów deklarujących swój pewny udział w wyborach twierdziła, że nie wie, na które ugrupowanie oddałaby swój głos. CBOS zapytał jeszcze raz tych ankietowanych, które ugrupowania są im najbliższe i które ewentualnie braliby pod uwagę jako możliwy wybór.

Z badania wynika, że 59 proc. w dalszym ciągu nie wie, które ugrupowania ewentualnie uwzględniliby, a kolejne 14 proc. ponownie odmówiło odpowiedzi. "Wśród pozostałych respondentów najwięcej głosów zyskały partie opozycyjne: Koalicja Obywatelska - 12 proc. oraz Polska 2050 Szymona Hołowni - 8 proc. Na trzecim miejscu znalazła się koalicja rządząca – Prawo i Sprawiedliwość wraz Solidarną Polską i Partią Republikańską - 7 proc. Na mniej głosów niezdecydowanych wyborców mogłyby liczyć Konfederacja 5 proc. oraz PSL-Koalicja Polska 4 proc." - podał CBOS.

Ewentualne oddanie głosu na Lewicę zadeklarowało 2 proc. badanych, na Porozumienie Jarosława Gowina oraz ugrupowanie Kukiz’15 - po 1 proc.

"Ogólnie rzecz biorąc, niezdecydowani wyborcy w relatywnie nieco większym stopniu popierają partie opozycyjne, niż wyborcy o sprecyzowanych preferencjach partyjnych. Podobnie osoby odmawiające odpowiedzi w wyraźnie większym stopniu mogłyby ewentualnie być wyborcami opozycji niż koalicji rządzącej. Jednak w obu przypadkach zdecydowanie najczęstszym wyborem jest zdystansowanie się wobec obu stron politycznego frontu – zarówno rządzących, jak i opozycji" - zaznaczył CBOS

Jak wskazano w raporcie, proporcje na korzyść opozycji są jeszcze wyraźniejsze wśród odmawiających odpowiedzi. "Wydaje się, że wyborcy niezdecydowani to w podobnej mierze osoby słabiej zorientowane i nieśledzące wydarzeń na scenie politycznej, co faktycznie wahające się między jakimiś partiami i niemogące się zdecydować, kogo wybrać. Niezdecydowanie idzie w parze także z bardziej krytyczną oceną bieżącej sytuacji: trudniej się zdecydować na poparcie jakiegoś ugrupowania, nawet opozycyjnego, jeśli uważa się, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku" - podał CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (382) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 31 stycznia do 10 lutego 2022 r. na próbie liczącej 1065 osób.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski