W Sejmie po godz. 20 zebrał się klub Koalicji Obywatelskiej, w którym bierze też udział lider PO Donald Tusk. Klub ma m.in. omówić plany programowe PO i KO na najbliższe półrocze, a także dokonać drobnych zmian w swych władzach.

"Dzisiejsze spotkanie ma charakter trochę roboczy, trochę świąteczny. Wyjątkowo, z uwagi na covid, nie robimy tradycyjnego spotkania opłatkowego, nie będzie składania indywidualnie życzeń, nie będzie poczęstunku. Złożymy sobie życzenia in gremio, ale też porozmawiamy o wyzwaniach, które przed nami w przyszłym roku" - powiedział PAP szef klubu KO Borys Budka.

Jak dodał, b. szef MSW, obecnie poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz ma przedstawić plan dotyczący organizacji siedmiu kongresów programowych, które mają odbyć w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Klub ma dokonać też drobnej korekty w swych władzach. Chodzi o reprezentantów Senatu w Kolegium klubu. Adama Szejnfelda ma zastąpić Beata Małecka-Libera. To zmiana, za którą - jak wynika z informacji PAP - optował Tusk, który jest zwolennikiem parytetów we władzach PO i klubu Koalicji Obywatelskiej.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Krajowej PO Donald Tusk przedstawił "Plan działania" na najbliższą przyszłość obejmujący przede wszystkim przygotowania do wyborów parlamentarnych, zwłaszcza gdyby miały odbyć się przed terminem. Plan zakłada stworzenie systemu kontroli prawidłowości i uczciwości przeprowadzenia wyborów, współpracę z innymi siłami prodemokratycznymi (szef Platformy wymienił w tym kontekście PSL i Polskę 2050 Szymona Hołowni) oraz samorządowcami, a także przygotowanie programu.

Nowa oferta Platformy i jej ewentualnych koalicjantów ma powstać w wyniku dyskusji na siedmiu kongresach programowych z udziałem także ekspertów innych partii dzisiejszej opozycji.

Organizacją kongresów ma się zająć Bartłomiej Sienkiewicz. Pierwszy z nich już zaplanowano - na 28-29 stycznia w Łodzi pod hasłem "Odporna Polska". Jego uczestnicy mieliby spróbować odpowiedzieć na pytanie jak usprawnić państwo, by było w stanie skutecznie walczyć z pandemią, przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zagwarantować bezpieczeństwo.

Kongresy - jak wynika z informacji PAP - mają być organizowane raz w miesiącu, każdy w innym regionie Polski. Kolejne spotkanie, po tym styczniowym w Łodzi, miałoby się odbyć pod koniec lutego i dotyczyć m.in. rolnictwa, energetyki i ekologii. Tematyka kongresów ma obejmować najważniejsze wyzwania, które stoją przed Polską, czyli naprawę służby zdrowia i walkę z pandemią Covid-19, przeciwdziałanie inflacji i wsparcie dla przedsiębiorców, politykę zagraniczną, poprawę relacji z UE i przywrócenie praworządności. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz