Prawdopodobnie w piątek Senat będzie głosował nad ustawą o ochronie granicy - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem do ustawy najprawdopodobniej zostaną zgłoszone poprawki, a nie będzie decyzji Senatu o jej odrzuceniu.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował w "Faktach po Faktach" w TVN24, że Senat na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się ustawą o ochronie granicy. "Tak, potwierdzam to, ponieważ to jest ustawa pilna, na którą jest 14 dni" - powiedział.

"Otrzymujemy różne opinie prawne w tym powątpiewające w konstytucyjność tego aktu prawnego, więc pracy jest dużo, ale prawdopodobnie pojutrze na posiedzeniu plenarnym Senat zajmie się tą ustawą" - mówił Grodzki.

Został zapytany, czy bardziej prawdopodobne jest odrzucenie ustawy w całości czy jej poprawienie. "Wyobrażam sobie, że będzie poprawiana. Tak odbieram opinie, które słyszę na komisjach, jak i te które słyszę w rozmowach z senatorami" - odpowiedział. "Raczej należy się spodziewać poprawek niż odrzucenia tej ustawy" - dodał marszałek.

Jego zdaniem na podstawie obecnego brzmienia ustawy można wprowadzić "permanentny stan wyjątkowy w wielu miejscach", więc poprawki powinny regulować tę sprawę. "Poza tym, co oczywiste, dostęp mediów do tych obszarów musi być zapewniony, bo oddanie światu informacji poprzez media białoruskie działa przeciwko nam" - powiedział Grodzki.

Pytany o konkretny zapis w sprawie mediów powiedział, że "oczywiste jest", iż o obecności mediów nie powinien decydować lokalny komendant Straży Granicznej, a coś takiego przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm. "Prace trwają bardzo intensywnie, głosowanie jest przewidziane pod koniec obrad, czyli spodziewam się w piątek do południa" - zapowiedział Grodzki.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy w ubiegłą środę, prace nad nią są prowadzone w trybie pilnym. Nowela ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Zgodnie z regulacją zakaz przebywania w strefie nadgranicznej byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia ministra SWiA po zasięgnięciu opinii szefa SG.