Mamy opinię prawną, że możemy wpisywać preambułę do ustawy ratyfikacyjnej - powiedział w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki odpowiadając senatorom PiS, którzy uważają, że preambuła jest niekonstytucyjna.

Senat, który w czwartek przed południem wznowił obrady, ma się zająć ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna m.in. do uruchomienia Funduszu Odbudowy.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości w czwartek przed rozpoczęciem obrad zaapelowali do większości senackiej o przyjęcie bez poprawek ustawy ratyfikacyjnej. "Apelujemy więc do większości senackiej: nie wprowadzajcie tej preambuły. Ona jest niezgodna z konstytucją, z zasadami technik legislacyjnych, a także z tradycją parlamentarną. Jest to też pewna forma ośmieszania Senatu poprzez wprowadzenie tego tekstu, który w tej ustawie nie powinien się znaleźć" - mówiła senator Maria Koc (PiS).

Grodzki powiedział dziennikarzom, że nie podziela poglądów senatorów PiS. "Mamy opinie prawne na ten temat" - podkreślił.

"Ponieważ Senat działa na gruncie polskiego prawa i legalizmu i przestrzega tego prawa, co ostatnio jest trochę jakby niemodne w kręgach rządzących, bo nie przejmują się ani wyrokami TSUE, ani Europejskiego Trybunału Praw Człowieka itd., więc mamy opinię, że możemy wpisywać taką preambułę" - powiedział marszałek.

"Dodatkowo senatorowie zgłosili towarzyszącą ratyfikacji opinię, projekt opinii Senatu, w którym wyrażamy zdanie, jakie powinny być priorytety KPO, co powinno być w komitecie monitorującym i dlaczego to jest tak ważne dla wszystkich Polek i Polaków i dlaczego jest ważne, żeby wszyscy z tego korzystali, a nie tak jak w Funduszu Inicjatyw Lokalnych tylko wybrani nominaci i faworyci PiS-u - tej sytuacji za wszelką cenę musimy uniknąć" - powiedział Grodzki.

Tydzień temu ustawę ratyfikacyjną rozpatrywały na połączonym posiedzeniu senackie Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Senatorowie odrzucili wówczas wniosek zgłoszony przez PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek; większość senatorów poparła wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej i KP-PSL o dodanie do ustawy preambuły.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.