W najbliższy piątek na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawimy rozwiązania, które włączą w jeszcze większym zakresie samorządy w działania profrekwencyjne dotyczące szczepień - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk w środę w internetowej części rozmowy w RMF FM był pytany m.in. o pomysły niektórych lekarzy, by wprowadzić nakazy dotyczące szczepień przeciw Covid-19, zapewnił, że nie ma na razie takich dyskusji nigdzie w Europie. Jak zauważył WHO również nie zaleca wprowadzenia obowiązkowych szczepień.

"Trzeba przekonywać wszystkich do tego, jak to szczepienie jest potrzebne, jak ono jest ważne, jeżeli chcemy funkcjonować w normalnych warunkach, a nie cały czas w ścisłym reżimie sanitarnym przerywanym lockdownami" - powiedział szef KPRM.

Podkreślił jednocześnie, że w miniony piątek rozpoczęła się bardzo duża kampania profrekwencyjna dotycząca szczepień i ona będzie się rozwijała w najbliższych tygodniach. "Ponadto kończymy dyskusje e takich bilateralnych relacjach z samorządowcami. W najbliższy piątek na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawimy rozwiązania, które włączą w jeszcze większym zakresie samorządy do przekonywania Polaków, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na ciężki przebieg Covid-19, do działań profrekwencyjnych" - zapowiedział.

"Ta suma działań, wierzę, że w jakiejś części przełoży się na wzrost realnego zainteresowania szczepieniami" - dodał.

Wyraził przekonanie, że na wzrost zainteresowania szczepieniami wpłyną również regulacje zapowiadane przez niektóre firmy czy przewoźników międzynarodowych. Jako przykład podał, że niektórzy przewoźnicy międzynarodowi zapowiadają, że osoby niezaszczepione nie będą miały wstępu na pokłady samolotów.

Dworczyk był też pytany o szczepienie młodzieży pomiędzy 16. a 18. rokiem życia; od poniedziałku osoby takie mogą rejestrować. "Przez te trzy dni zarejestrowało się ok. 19 proc. wszystkich, którzy mogą się zarejestrować. Każdy z tych roczników to jest ok. 350 tys. osób, zarejestrowało się ok. 70 tys., czyli mniej więcej 10 proc. uprawnionych do rejestracji" - mówił.

Dopytywany czy jest rozważane szczepienie młodzieży pomiędzy 12. a 16. rokiem życia, odpowiedział, najpierw EMA musi zarejestrować takie szczepionki.

"Jeśli ta granica wieku zostanie jeszcze przesunięta, żeby można było szczepić dzieci od 12. roku życia, to na pewno będziemy analizować te możliwości. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to pewnie będziemy chcieli skorzystać z takiej możliwości" - mówił. Zaznaczył, że nie ma wiedzy kiedy będą rozstrzygnięcia w tej sprawie ze strony Europejskiej Agencji Leków.

Dworczyk był też pytany o program Polski Ład w kontekście składki zdrowotnej i czy może zagwarantować, że środki przeznaczone na nią nie pójdą na inne cele budżetowe. "Mogę zagwarantować jedno, że te pieniądze, które są pozyskiwane w ramach składki będą zasilały służbę zdrowia" - powiedział.