W Senacie będzie sprawdzian, czy koalicja zbudowana półtora roku temu sprawdzi się - powiedział b. lider PO Grzegorz Schetyna o kwestii poprawek do ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej decyzji ws zasobów własnych UE. Pozytywnie ocenił organizowany przez Rafała Trzaskowskiego Campus Polska Przyszłości.
"Senat będzie miejscem wielkiego sprawdzianu, czy koalicja, którą udało się zbudować półtora roku temu się sprawdzi, czy przyjmie razem poprawki, które zmienią ustawę, która przyjdzie z Sejmu" - powiedział Schetyna pytany w piątek w radiowej Trójce o sytuację w opozycji po przyjęciu w Sejmie ustawy ratyfikacyjnej głosami większości klubu PiS, Lewicy i PSL.
"Ciągle jest wielka szansa na odtworzenie koalicji senackiej w Sejmie" - dodał, zaznaczając, że chodzi o przyjęcie potem w Sejmie ewentualnych poprawek senackich (musiałaby je poprzeć Lewica - PAP).
Pytany o jakie poprawki chodzi, odpowiedział, że o takie, które będą precyzować, jak będzie monitorowane wydawanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Dopytywany, czy w ogóle można do ustawy ratyfikacyjnej wprowadzić poprawki, bo niektórzy to kwestionują, Schetyna przekonywał, że "te zapisy są możliwe, wszystko zależy od dobrej współpracy senackiej". "Ta ustawa jest zła i trzeba ją poprawić" - powiedział.
Schetyna przekonywał też, że "bez Platformy nie uda się zintegrować opozycji i zbudować dobrej konstrukcji wyborczej na wybory 2023 roku". PO jest bowiem kluczem do zbudowania szerokiej listy opozycyjnej na wybory w 2023 roku, jako największa partia opozycyjna. "Platformę musimy wszyscy chcieć zmienić, musimy znaleźć nowy początek" - podkreślił.
Pytany o organizowany przez prezydenta Warszawy, lidera Ruchu Wspólna Polska i wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego projekt Campus Polska Przyszłości ocenił, że "to ciekawy pomysł, aktywności adresowanej do nowego pokolenia". "Każda aktywność po stronie opozycyjnej, która pozwoli zbudować wspólną konstrukcję polityczną w 2023 roku ma sens i w tym wymiarze kibicuję każdej sensownej i dobrej inicjatywie" - powiedział.
Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE - ratyfikacja tej decyzji przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19. Ustawę ratyfikacyjną w większości poparli posłowie klubu PiS, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL. Przeciw była Solidarna Polska i Konfederacja. Klub Koalicji Obywatelskiej, poza jednym posłem, wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił zgłoszone do projektu przez KO i PSL poprawki, m.in. dotyczącą wprowadzenia do ustawy preambuły.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział, że w Senacie PSL zaproponuje dopisanie do ustawy ratyfikacyjnej preambuły, która mówi o transparentności wydania unijnych środków.