System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL - ocenił dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem wycofywanie się z lockdownu powinno się odbywać regionalnie, ale ogródki restauracyjne mogłyby zostać otwarte już dziś; także lekcje w szkołach mogłyby się odbywać stacjonarnie, jeśli byłyby na powietrzu.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej był we wtorek uczestnikiem otwarcia wystawy w Senacie, poświęconej służbie zdrowia. Po uroczystości był pytany przez dziennikarzy m.in. o program szczepień.

"System szczepień jest dzisiaj jak sklep mięsny za czasów PRL" - ocenił. "Szczepionki zalegają, a stoi kolejka przed sklepem. I jest jedna pani, która wydaje towar. Stoi za ladą i wydaje kiełbasę" - mówił. Powiedział, że żałuje iż "nie ma większej współpracy rządu z samorządami". Bo w samorządach "wszystko jest gotowe i pod parą".

W opinii Grzesiowskiego "bardzo poważnie" powinno zostać rozważone otwarcie systemu szczepień. "To jest koncepcja, która powinna być moim zdaniem bardzo mocno rozważona - dwa kanały szczepień - jeden: grupy ryzyka, drugi kanał: uwalnianie, jak tylko mamy pozostałości po grupach ryzyka" - mówił.

Pytany o zapowiadane wycofywanie się z niektórych obostrzeń, np. otwieranie przedszkoli i szkół ocenił, że "na terenie całej Polski nie mamy epidemiologicznie uzasadnienia do takich działań".

"Natomiast możemy rozważać, o co apelujemy od roku, żeby zarządzać lockdownem lokalnie. Tam gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza można by regionalnie uruchamiać pewne obszary życia społecznego czy gospodarczego" - przekonywał Grzesiowski.

"Ale decyzje nie powinny dotyczyć całej Polski. Jeśli porównamy Śląsk, Warmie i Mazury i np. Zachodniopomorskie, to są trzy zupełnie różne strefy" - podkreślał.

Jego zdaniem zarządzanie pandemią powinna się odbywać "na poziomie powiatowym czy grup powiatów". "Za wszelką cenę trzeba stworzyć system zarządzania epidemią i lockdownem na poziomie powiatowym" - przekonywał. "W Nowym Jorku otwierano wręcz dzielnicę po dzielnicy" - zaznaczył.

Grzesiowski przyznał zarazem, że jest zwolennikiem otwierania np. ogródków w restauracjach. "Uważam, że powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz. Nie udowodniono przenoszenia wirusa na świeżym powietrzu. Ultrafiolet niszczy wirusa, wysoka temperatura i wilgotność też nie sprzyja infekcji. Wychodźmy więc z pomieszczeń" - powiedział.

Także zajęcia szkolne, jeśli odbywałyby się w plenerze, mogłyby zdaniem Grzesiowskiego już dziś odbywać się stacjonarnie. "Przypomnijmy sobie amerykańskie zalecenia sprzed roku - róbcie zajęcia w zielonych szkołach" - mówił. "Jeżeli będzie ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to robić" - dodał.