Nowe rozporządzenie MON określa warunki noszenia broni przez żołnierzy zadowowych.
.
1 Broń krótka w kaburze: na pasku oficerskim, na prawym boku w kaburze, w składzie ubioru służbowego, na pasie żołnierskim lub pasie udowym, na prawym boku w składzie ubioru polowego i specjalnego, na pasku skórzanym do spodni na prawym boku, w zestawie z koszulobluzą z krótkimi i długimi rękawami, na rapciach na prawym boku, z kurtką munduru, kurtką wyjściową, na szelkach w kaburze operacyjnej do ubioru cywilnego lub munduru.
ShutterStock
2 Broń długą na pasie proni należy nosić w położeniu: przez plecy, na pas, przez pierś, lub przez kark. Pistolet Maszynowy z kolbą złożoną w kaburze na pasku przez ramię. W poddziałach reprezentacyjnych na pasie oficerskim, na prawym boku w czasie wystąpień o charakterze reprezentacyjnym
ShutterStock
3 Broń biała. Kordzik do ubioru galowego należy nosić na rapciach zawieszonych na pasku skórzanym do spodni z lewej strony skierowany rękojeścią do przodu, ostrzem opadającym lekko w dół. Długość przedniego rapcia powinna być taka, aby górna krawędź rękojeści kordziak przylegała do dolnej krawędzi kurtki. Tylny rapeć powinien być około 5 cm. dłuższy od przedniego. Szablę - w pododziałach reprezentacyjnych do ubioru służbowego, na rapciach lub żabce, na pasie oficerskim z koalicyjką na lewym boku wzdłuż bocznego szwu spodni, z tym że w marynarce wojennej bez koalicyjki.
ShutterStock
4 Zgodnie z rozporządzeniem, żołnierze jednostek specjalnych oraz żołnierze wykonujący zadania ochronne mogą nosić broń służbową w położeniu zapewniającym swobodę operacyjną ,zamocowaną do oporządzenia, umundurowania lub ubrania, noszoną w kieszeniach, zasobnikach, plecakach w połączeniu z innym sprzętem w sposób zapewniający natychmiastowe i dogodne jej użycie.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama