Według sądu w Oslo 46-letni obywatel Norwegii pochodzenia pakistańskiego Hasan Ahmed i 23-letni Adam Idrisowicz Magomadow, z prawem pobytu w Norwegii, "mieli jasny i określony plan" w celu "wniesienia wkładu do działalności terrorystycznej organizacji". Ahmed został skazany na sześć lat więzienia, a Magomadow na 7,5 roku.

Obaj mężczyźni przedostali się do Syrii w sierpniu 2014 roku, krótko po ogłoszeniu przez dżihadystów samozwańczego kalifatu. Na miejscu uczestniczyli w szkoleniach IS - poinformował sąd.

Magomadow usłyszał wyższy wymiar kary, ponieważ dłużej przebywał w Syrii. Sędziowie ocenili, że prawdopodobnie uczestniczył on w walkach, zachował związki z IS po powrocie do Norwegii i planował, jak jego współoskarżony, powrót do Syrii.

Reklama

Obaj zostali aresztowani w ubiegłym roku w Oslo.

Wymiar kary orzeczony przez sąd jest zgodny z żądaniami prokuratury.

Prawnik Ahmeda, którego syn Iszak został w ubiegłym roku skazany w Norwegii na osiem lat więzienia, również za przynależność do IS, powiedział norweskiemu nadawcy NRK, że planuje złożenie apelacji. Magomadow nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.(PAP)