Dwie publikacje, wydane z okazji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Redutą Dobrego Imienia, zaprezentowano w środę w siedzibie krakowskiej kurii.

Jedna z nich - "1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016" wydany przez MSZ i IPN w półmilionowym nakładzie - stanowi kompendium o historii Polski dla zagranicznych pielgrzymów. Druga - "Ambasador Polskości", wydana przez MSZ i Redutę Dobrego Imienia w 250 tys. egzemplarzy - jest poradnikiem promocji Polski dla gospodarzy przyjmujących pielgrzymów.

Jak podkreślił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, publikacje są przykładem znakomitej współpracy władz państwowych z Kościołem. Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak określił je, zwłaszcza przewodnik po historii Polski, mianem "jednej z największych operacji polskiej dyplomacji historycznej".

Publikacja "1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016" to popularnonaukowa broszura historyczna dla zagranicznych pielgrzymów ŚDM, wydana przez MSZ i IPN w nakładzie 500 tys. egz. w dziewięciu językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, niemieckim oraz francuskim.

Jak informowało biuro prasowe MSZ, licząca 117 stron publikacja "przedstawia historię Polski oraz źródła jej tożsamości, chrześcijańskich tradycji, osiągnięć i wkład w rozwój cywilizacji europejskiej". Jej autorami są prezes IPN Łukasz Kamiński i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie Maciej Korkuć. Słowo wstępne napisali prezydent RP Andrzej Duda oraz kardynał Dziwisz.

Publikacja "Ambasador Polskości" wydana w języku polskim przez MSZ i Redutę Dobrego Imienia, przeznaczona jest dla gospodarzy goszczących zagranicznych pielgrzymów. Stanowi krótki poradnik promocji Polski – co należy przekazać zagranicznym pielgrzymom i młodzieży, aby wynieśli pozytywny obraz naszego kraju po ŚDM. Ukazała się w nakładzie 250 tys. egz.

Wydawnictwa dystrybuowane będą do wszystkich diecezji w Polsce i parafii archidiecezji krakowskiej goszczących pielgrzymów ŚDM oraz innych odwiedzanych przez nich miejsc, np. Muzeum Auschwitz i Muzeum – Dom Jana Pawła II w Wadowicach. Obie publikacje w wersjach elektronicznych będą także do pobrania ze stron MSZ i IPN.

Jak podkreślił podczas prezentacji kard. Dziwisz, "te ważne publikacje trafią w ręce nie tylko pielgrzymów, ale też tych, którzy będą ich przyjmować, staną się ambasadorami polskości". "Nasze spotkanie świadczy także o dobrej współpracy, która wydaje owoce. Już wydała - w przygotowaniu ŚDM w Polsce, szczególnie w Krakowie. Bez tej współpracy jako Kościół nie moglibyśmy zrobić tego, co zrobiliśmy. Równocześnie państwo widzi wielką rolę w spotkaniu młodzieży z całego świata. Jest to wielka i piękna promocja Polski w świecie" – podkreślił kardynał. "Za tą promocją na pewno pójdą kontakty, również jeśli chodzi o władze państwowe - kontakty ekonomiczne, polityczne. W każdym razie i Kościół, i państwo polskie zrozumieli wielką wagę i wartość takiego spotkania w Polsce w tym czasie" – podkreślił kardynał.

"ŚDM to największe od 25 lat wydarzenie, na które przyjadą nasi przyjaciele z zagranicy i dlatego MSZ, odpowiedzialne za wizerunek Polski za granicą, postanowiło wspomóc tę wielką inicjatywę swoimi działaniami. Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z przekazem o Polsce, o prawdzie na temat choćby naszej historii do jak największej liczby osób. Warto w taką młodzież inwestować, warto jej pokazać Polskę prawdziwą, warto również przeciąć różne nieprawdziwe informacje, które o polskiej historii i o Polsce krążą" – powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

"Tu jest wszystko, poczynając od średniowiecza, od informacji choćby o tym, że Polska zawsze stawała po stronie chrześcijaństwa (...); podkreślamy, że Polska była krajem, który nigdy nie kolaborował z żadnym totalitaryzmem (...), wreszcie pokazujemy te elementy, które często są błędnie podawane przez zagraniczne media: pokazujemy historię Polaków ratujących Żydów, rolę Kościoła katolickiego w tym procesie, wkład Polaków w złamanie kodu Enigma – te wszystkie rzeczy, które powinny być poznane przez tych, którzy odwiedzają nasz kraj" – powiedział Jan Dziedziczak. "Historia jest inwestycją w przyszłość, jest ważnym narzędziem dyplomatycznym (...), które pomaga nam zbudować pozytywny obraz naszego kraju" – podkreślił wiceminister. Wydanie przewodnika w półmilionowym nakładzie określił jako "jedną z największych operacji polskiej dyplomacji historycznej".

Zdaniem współautora przewodnika prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, "publikacja przybliża polską historię, zachęca do zapoznania się z nią bliżej, ale też tłumaczy, kim dzisiaj jesteśmy, bo przecież nasza tożsamość jest zakorzeniona w całej naszej historii". "Ta publikacja przedstawia naszą dumę z naszej historii, aczkolwiek nie ukrywamy też tematów trudnych czy też porażek, które nam się zdarzały. Jak piszemy w podsumowaniu, patrzymy na tę historię z dumą, ale też staramy się uczyć na błędach i porażkach" – powiedział dr Kamiński. Jak wyjaśnił, "tematy trudne są związane chociażby z kryzysem państwa polskiego w XVIII w. i z jego upadkiem, znalazły się również wątki żydowskie w takich proporcjach, w jakich mogły się znaleźć w tego typu publikacjach".

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)