Samorządy Sandomierza (Świętokrzyskie) i Stalowej Woli (Podkarpackie) – dużych ośrodków diecezji sandomierskiej - intensywnie przygotowują się do przyjęcia pielgrzymów w ramach dni w diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży.

W diecezji sandomierskiej między 20 a 25 lipca będzie przebywało ok. 800 pielgrzymów z kilkunastu państw.

W Stalowej Woli, gdzie będzie mieszkała prawie połowa wszystkich pielgrzymów, działa sztab zarządzania kryzysowego na obszarze diecezji sandomierskiej w woj. podkarpackim. W zorganizowaniu pobytu gościom miasto współpracuje też z parafiami. Podobny sztab odpowiadający za kwestie bezpieczeństwa funkcjonuje w Sandomierzu – obejmuje swym zasięgiem cały powiat.

23 lipca przebywający w Sandomierzu goście i jego mieszkańcy będą mogli za darmo zwiedzać zabytki i korzystać z obiektów sportu i rekreacji. Rada miasta podjęła uchwałę o zakazie sprzedaży alkoholu w tym dniu w mieście.

Samorząd zakupił po pięć tysięcy kanapek i butelek wody mineralnej dla uczestników "Dnia Wspólnoty". Każdy z pielgrzymów otrzyma też upominek od miasta - jego symbol – ceniony w jubilerstwie krzemień pasiasty.

Miasto zapewni zabezpieczenie medyczne wydarzenia – pomocy będzie udzielało m.in. 30 ratowników. W gestii samorządu leży instalacja i obsługa techniczna scen, nagłośnienia, oświetlenia i telebimów, które znajdą się na pl. Jana Pawła II. Dla zwiększenia bezpieczeństwa uczestników spotkania, na placu zamontowano dwie dodatkowe kamery monitoringu. Miasto odpowiada też za czystość tego terenu.

Wiadomo, że znajdujące się w pobliżu Błoni targowisko, będzie służyło m.in. jako parking dla pojazdów, którymi przyjadą goście. Handel tego dnia nie będzie tam prowadzony.

Miasto oszacowało własne wydatki na ŚDM na ok. 220 tys. zł.

Władze Sandomierza szczególnie przygotowują się na przyjęcie młodych ludzi w sobotę 23 lipca, kiedy to w mieście zaplanowano "Dzień Wspólnoty". Wg szacunków może w nim uczestniczyć około 5 tys. osób - pielgrzymów, wolontariuszy, młodzieży całej diecezji oraz przedstawicieli grup i stowarzyszeń działających przy parafiach. Poszczególne wydarzenia tego dnia - występy artystyczne i spotkania modlitewne - będą się odbywały na rynku i na placu Jana Pawła II na nadwiślańskich Błoniach.

Zdaniem burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego, przyjazd gości z całego świata jest kolejną szansą na promocję tego zabytkowego i malowniczo położonego miasta. "Ktoś powiedział, że Sandomierz nie musi się promować. Jestem innego zdania - o tym mieście nigdy dość mówić, pokazywać. Każda forma jego promocji jest cenna" – podkreślał podczas konferencji prasowej.

Burmistrz przypomniał, że w związku z ŚDM w ciągu roku w mieście odbyło się kilkanaście spotkań z przedstawicielami m.in. kurii biskupiej, magistratu, straży pożarnej, policji i ratowników PCK, podczas których wypracowano rozwiązania dotyczące jak najlepszej organizacji wydarzenia.

Bezpieczeństwa uczestników wydarzenia będzie strzegła m.in. policja. Jak poinformował komendant powiatowy z Sandomierza Dariusz Chmielowiec, 23 lipca w mieście uruchomiony zostanie m.in. specjalny patrol wodny – ze względu na usytuowanie Błoni w pobliżu Wisły. Policyjne patrole będą też kierowały ruchem drogowym w okolicy placu, gdzie krzyżują się dwie trasy krajowe.

W Stalowej Woli zaplanowano dwa duże diecezjalne wydarzenia w ramach ŚDM. Wieczorem w środę 20 lipca w tutejszej bazylice konkatedralnej zostanie odprawiona inauguracyjna msza święta. Ostatniego dnia pobytu pielgrzymów u rodzin, w niedzielę 24 lipca po południu, miasto zaprasza wszystkich gości i diecezjan na koncert muzyki Piotra Rubika, który poprzedzą wstępy lokalnych artystów.

Organizatorzy spodziewają się, że przedsięwzięcie na stadionie, które ma mieć formę pikniku rodzinnego, przyciągnie do miasta kilkanaście tysięcy osób.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny widzi w zaangażowaniu samorządu w organizację ŚDM szansę dla rozwoju miejskiej społeczności. "Przede wszystkim jest to element budowania wspólnoty obywatelskiej i samorządowej. Jesteśmy młodym miastem - pod względem wieku i tradycji - i również chcemy się promować. Chcemy w ten sposób budować nasza wewnętrzną tożsamość" – podkreślił.

Zdaniem Nadbereżnego "siła i aktywność" młodych wolontariuszy zaangażowanych w ŚDM, przyniesie także później pozytywne skutki. "Samorządy potrzebują młodej, świeżej energii ludzi, którzy chcą być odpowiedzialni (...) Mamy nadzieję, że to olbrzymie doświadczenie dużego wydarzenia jakim są ŚDM, pozwoli na wytworzenie nowych liderów, którzy chcą działać w duchu odpowiedzialności za innych" – dodał samorządowiec.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie, udział w nich weźmie papież Franciszek. W dniach poprzedzających ŚDM wszystkie polskie diecezje organizują pielgrzymom program i pobyt na swoim terenie. (PAP)