Zespół ekspertów ds. TK w piątek spotkał się na ostatnim posiedzeniu. Uzgodniono wszystkie dyskutowane kwestie merytoryczne i zespół przystąpił do prac redakcyjnych nad ostateczną wersją raportu, która będzie przekazana marszałkowi Sejmu i opinii publicznej.

Komunikat zespołu został opublikowany na internetowej stronie Sejmu.

"Zespół Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego w trakcie swego ostatniego dwudniowego posiedzenia w dniu 9 i 10 czerwca 2016 r. dyskutował i omawiał zgłoszone w toku wcześniejszych prac zespołu uwagi i propozycje zmian do przygotowywanego raportu" - czytamy w komunikacie.

"Zespół zdołał uzgodnić w trybie konsensualnym zasadniczo wszystkie dyskutowane kwestie merytoryczne oraz odniósł się do zgłoszonych na piśmie przez członków zespołu uwag, poprawek i propozycji zmian, uwzględniając większość z nich. Tym samym, swą zasadniczą pracę merytoryczną zespół uważa za zakończoną i w związku z tym stwierdza, iż nie widzi potrzeby wyznaczania kolejnych jego posiedzeń" - napisano w komunikacie.

Przedstawiciele zespołu informują, że została wyłoniona komisja redakcyjna, która sporządzi ostateczną wersję raportu. Znaleźli się w niej prof. dr hab. Anna Łabno, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik. Koordynatorem komisji jest dr Wojciech Arndt.

"Po zredagowaniu przez komisję redakcyjną finalnej wersji raportu, a następnie jego przyjęciu i podpisaniu przez członków zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego, zostanie on niezwłocznie przekazany na ręce Marszałka Sejmu RP i podany do wiadomości publicznej" - czytamy w komunikacie.

Zespół powstał w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół TK. O opinię w sprawie noweli ustawy o TK z grudnia 2015 r. autorstwa PiS zwrócił się do KW pod koniec grudnia ub.r. szef MSZ Witold Waszczykowski.

W marcu premier Beata Szydło przekazała opinię KW do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

Eksperci wchodzący w skład zespołu to, obok prof. Majchrowskiego: prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. UEK dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. UWr dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik, prof. UW dr hab. Jarosław Szymanek. (PAP)