W ramach sesji NATO-Unia Europejska podczas szczytu Sojuszu w Warszawie ma zostać przyjęta deklaracja dotycząca współpracy w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych i cyberbezpieczeństwa - powiedział we wtorek PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

W sesji NATO-UE wezmą udział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini - poinformował Szczerski, prezydencki minister odpowiadający za sprawy zagraniczne. Dodał, że za sprawą polskiej inicjatywy na sesji będą także obecni przedstawiciele Finlandii i Szwecji, krajów unijnych i bliskich partnerów Sojuszu.

"Deklaracja o współpracy NATO-Unia Europejska będzie częścią dorobku szczytu warszawskiego" - podkreślił Szczerski. Ocenił, że będzie to bardzo ważny krok w zakresie współpracy obu organizacji, które, zachowując autonomię i odrębne cele, deklarują także chęć współpracy w zakresie zagrożeń, które mogą zwalczać wspólnie. "Te dwa obszary szczególnie istotne to zagrożenia hybrydowe i cyberbezpieczeństwo" - podkreślił.

Szczerski powiedział, że deklaracja UE-NATO ma być podpisana przed szczytem i na nim ogłoszona, albo podpisana dopiero na szczycie Sojuszu w Warszawie.

W poniedziałek Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama zamierza spotkać się w Warszawie z szefami Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej: Donaldem Tuskiem i Jean-Claude'em Junckerem, by rozmawiać o zagadnieniach walki z terroryzmem, o problemie uchodźców i o sprawach gospodarczych.

"Cieszymy się, że Polska będzie tym miejscem, w którym odbędzie się spotkanie na szczycie USA-UE, bo to pokazuje rolę Polski jako ważnego kraju Unii Europejskiej i ważnego partnera Stanów Zjednoczonych" - powiedział Szczerski. Dodał, że jest to powodem satysfakcji dla prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Na szczycie mają zostać ogłoszone decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. (PAP)