Wciągnięciem flagi na pl. Kossutha w Budapeszcie i uroczystościami w różnych częściach kraju i w państwach ościennych uczcili w sobotę Węgrzy Dzień Wspólnoty, upamiętniający podpisanie traktatu w Trianon, na mocy którego Węgry straciły w 1920 r. 2/3 terytorium.

Na placu Kossutha przed parlamentem uroczyście wciągnięto w obecności m.in. prezydenta Janosa Adera flagę państwową.

W Domu Węgierskim odbyła się zaś centralna uroczystość, na której zastępca sekretarza stanu ds. narodowości Peter Szilagyi zaznaczył, że 4 czerwca 1920 r. jest datą symbolizującą niesprawiedliwość, ale choć naród węgierski w ciągu XX wieku „wielokrotnie uginał się pod ciężarem niesionego krzyża”, to za każdym razem wzrastała jego jedność.

Lider skrajnie prawicowej partii Jobbik Gabor Vona podkreślił na placu Bohaterów w Budapeszcie, że traumę Trianon należy przekazywać z pokolenia na pokolenie „rozdrapując rany”, by młodzi ludzie mieli świadomość, że bycie Węgrami wiąże się też w pewną odpowiedzialnością.

Dzień Wspólnoty obchodziły też inne partie. Partia Razem podkreśliła w oświadczeniu, że „węgierski naród jest jeden i zjednoczony, i jest w nim miejsce dla każdego, kto nosi w sercu jego los”.

Nacjonaliści zorganizowali zaś w Budapeszcie marsz w udziałem kilkuset osób przeciwko traktatowi w Trianon, mijając po drodze ambasady trzech państw, do których trafiła na jego mocy lwia część dawnych węgierskich terenów: Rumunii, Słowacji i Serbii.

Dzień wcześniej na uroczystej gali w Teatrze Narodowym wicepremier Zsolt Semjen podkreślił, że zadaniem państwa węgierskiego jest stworzenie ram dla przetrwania narodu m.in. poprzez podwójne obywatelstwo czy wspieranie społeczności węgierskich w krajach ościennych.

Uroczystości odbyły się też w innych miastach i na terenach oderwanych od Węgier na mocy traktatu w Trianon.

Na mocy traktatu z Trianon podpisanego w 1920 r. po zakończeniu I wojny światowej między Węgrami a państwami Ententy, Węgry jako część pokonanego Cesarstwa Austro-Węgierskiego straciły na rzecz Rumunii, Czechosłowacji i Jugosławii (oraz w znacznie mniejszym zakresie Austrii i Polski) większość terytorium i ludności. Poza granicami Węgier znalazło się 3,5 mln obywateli. Rewizja układu była głównym celem polityki zagranicznej Węgier w okresie międzywojennym i przyczyniła się do zbliżenia z hitlerowską III Rzeszą.

Dzień podpisania traktatu, 4 czerwca, w 2010 r. został ogłoszony przez parlament węgierski Dniem Wspólnoty.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)