Sejm włączył w piątek do porządku obrad projekt uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli przygotowany przez PiS. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podkreślali, że włączenie tego punktu jest niezgodne z Regulaminem Sejmu.

Za włączeniem projektu uchwały zagłosowało 251 posłów, 168 było przeciwnych, sześciu wstrzymało się od głosu. Według informacji dostępnych na stronach internetowych Sejm zajmie się projektem uchwały o godz. 14.30; debata ma potrwać 1,5 godziny.

Przed głosowaniem szef klubu PO Sławomir Neumann przypomniał, że zgodnie z art. 173 regulaminu Sejmu, ust. 3 wnioski o uzupełnienie porządku dziennego można zgłaszać marszałkowi Sejmu do godz. 21 w dnia poprzedzającego początek posiedzenia Sejmu. Tymczasem - jak zaznaczył - wniosek klubu PiS ws. uchwały nosi datę 20 maja, czyli piątkową.

Na ten przepis powoływała się także wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) argumentując, że głosowanie ws. włączenia do porządku obrad punktu ws. uchwały jest niezgodne z Regulaminem Sejmu.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował o przeprowadzeniu głosowania ws. włączenia do porządku obrad punktu dotyczącego uchwały PiS. "Te artykuły, szczególnie ust. 3, na który państwo powołują się, ograniczają kluby i grupy posłów, a nie marszałka Sejmu" - powiedział Kuchciński.

W projekcie uchwały w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli, dostępnym na internetowych stronach sejmowych, Sejm wzywa rząd do "przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa". Podkreślono także m.in., że przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego nie mają negatywnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich w Polsce. (PAP)