"Jego dzienniki są jednym z bardziej ciekawych odzwierciedleń historii naszego kraju ostatnich kilkudziesięcioleci" - podkreślił Sierakowski w rozmowie z PAP. Jak dodał, "bez wątpienia jest to postać bardzo ciekawa, nieszablonowa".

Zdaniem Sierakowskiego, jego niekwestionowaną zasługą jest stworzenie pisma "Polityka", którego był redaktorem naczelnym. "+Polityka+ była w czasach PRL jedną z instytucji, która czyniła nasz kraj najbardziej otwartym na Zachód i w tym sensie najmniej dotkniętym, reżimowym komunistycznym zamknięciem" - powiedział.

Zasługą Rakowskiego - w ocenie Sierakowskiego - jest także to, jak się zachowała "Polityka" w 1968 roku, co przeszło do historii, a nie był to łatwy czas. "Rakowski zawsze będzie miał to zapisane jako atut i dużą zasługę" - podkreślił.

Sierakowski podkreślił, że nigdy nie rozmawiał z Rakowskim i nie była to dla niego postać charyzmatyczna, czy taka, która inspirowałaby do działania. "Natomiast bez wątpienia był to człowiek bardzo inteligentny, do końca ciekawy życia" - powiedział.