Bez rozstrzygnięcia zakończył się przetarg ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ws. dzierżawy siedmiu Miejsc Obsługi Podróżnych przy autostradzie A4 od Tarnowa do Korczowej. Na 180–kilometrowym fragmencie trasy nie ma m.in. żadnej stacji paliw.

Jak poinformował PAP rzecznik GDDKiA Jan Krynicki, przetarg miał formę negocjacji i zgłosiła się tylko jedna firma. Ostatecznie nie złożyła jednak oferty. Rzecznik dodał, że kolejne przetargi będzie organizował rzeszowski oddział GDDKiA.

„Zakładamy, że stanie się to w najbliższych miesiącach. Zakładamy również, że będzie to jeden przetarg obejmujący wszystkie siedem MOP-ów” - zaznaczył Krynicki.

Fragment autostrady A4 od Tarnowa (woj. małopolskie) do Korczowej (woj. podkarpackie) liczy ponad 180 km. W budowie jest jeszcze jeden odcinek tej trasy między Rzeszowem a Jarosławiem na Podkarpaciu. Obecnie na tym odcinku trasy nie ma żadnej stacji paliw. Kierowcy, aby zatankować muszą zjechać z autostrady. Działa tylko kilka MOP-ów, na których dostępne są m.in. toalety, miejsca piknikowe i place zabaw.

MOP-y, które są przy polskich autostradach dzielą się na trzy kategorie. Pierwsza to miejsca o funkcji wypoczynkowej, gdzie znajdują się tylko m.in. parkingi i sanitariaty. MOP-y kategorii II dodatkowo mają stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe czy punkty informacji turystycznej. Natomiast MOP-y kategorii III mają również obiekty noclegowe.

Zakończony już przetarg dotyczył MOP-ów kat. II i III. Zgodnie z zapisami przetargu okres dzierżawy MOP-u wynosił 20 lat z możliwością przedłużenia o 10 lat.

Autostrada A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km. (PAP)