* * *

W całej Polsce pod hasłem "Jan Paweł II - "wychowawca młodych" będzie dziś obchodzony już po raz ósmy Dzień Papieski. Głównym jego celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy.

Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Obchody tegorocznego Dnia Papieskiego, z uwagi na 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicą Piotrową, będą miały wyjątkowo uroczysty charakter. W we wszystkich kościołach w Polsce będzie czytany list biskupów polskich, podsumowujący pontyfikat Jana Pawła II. Hierarchowie stawiają w nim zasadnicze pytanie: "W jakim stopniu żyjemy Ewangelią i jak korzystamy z daru wolności, która jest skutkiem pontyfikatu Jana Pawła II".

Obchody Dnia Papieskiego w Warszawie rozpoczną się mszą świętą w bazylice Św. Krzyża, którą w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II odprawi nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i wygłosi okolicznościową homilię.

O godz. 20 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. "Zostań z nami", podczas którego z apelem do jego uczestników i wszystkich Polaków zwróci się Ojciec Święty Benedykt XVI.

Z tej też okazji w wielu miejscowościach na terenie całego kraju odbędą się uroczyste koncerty, msze święte, nabożeństwa i czuwania modlitewne w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.

Dzień 16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.

skz/ bno/

* * *

Prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią odwiedzi w niedzielę Cieszyn, gdzie między innymi spotka się z prezydentem Republiki Czeskiej Vaclavem Klausem.

Przed południem głowa państwa weźmie udział w nabożeństwie ekumenicznym w miejscowym Kościele Jezusowym, największej świątyni luterańskiej w Polsce. Na Śląsku Cieszyńskim mieszka ponad połowa spośród ponad 80 tysięcy polskich ewangelików.

Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem polskich legionistów, który stoi nieopodal granicy z Republiką Czeską. Na pobliskim moście, gdzie przez dziesiątki lat istniało przejście graniczne, spotka się z prezydentem Republiki Czeskiej Vaclavem Klausem. Obaj politycy spotkają się w cieszyńskim Domu Narodowym z mieszkańcami miasta. Program przewiduje także spotkanie głów państw z młodzieżą na rynku w Czeskim Cieszynie w Republice Czeskiej.

szf/

* * *

W Kielcach odbędzie się dziś uroczyste pożegnanie XXX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, która po miesięcznym pobycie w podkieleckim Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych wyjedzie wkrótce do Libanu.

W zmianie sformowanej przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych uczestniczyć będzie około 400 żołnierzy z 23. Bazy Lotniczej oraz oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, 1. Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie, Wrocławskiego Pułku Dowodzenia i 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

UNIFIL to Tymczasowe Siły Zbrojne Narodów Zjednoczonych w Libanie, utworzone na podstawie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1978 roku. Do ich zadań należy potwierdzenie wycofania wojsk izraelskich, pomoc rządowi libańskiemu w ustanowieniu swojej władzy, przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa w rejonie.

mch/ pz/

* * *

Dwudniowe obchody 70. rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu rozpoczną się dziś Chełmie (Lubelskie). Boskiej Liturgii w tamtejszej cerkwi przewodniczyć będzie prawosławny metropolita Polski Sawa, a uczestniczyć w niej będą także inni hierarchowie Kościoła prawosławnego. Poświęcony zostanie też pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.

W poniedziałek w Chełmie odbędzie się sympozjum naukowe poświecone akcji burzenia cerkwi, w którym udział wezmą historycy z Polski i Ukrainy. Otwarte zostaną także dwie wystawy - dokumentująca akcję oraz prezentująca ikony ze zburzonych świątyń.

W 1938 r. w ciągu dwóch miesięcy na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu zburzono 127 cerkwi i kaplic. Burzenie tych świątyń było elementem szerszych działań, tzw. akcji polonizacyjno- rewindykacyjnej, prowadzonej przez ówczesne władze w latach 1938- 1939.

ren/ pz/