Inwigilacja obywateli na masową skalę to naruszenie kilku artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Takie stwierdzenie zawiera rezolucja przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Zaleca ono ustanowienie ram prawnych i kodeksu postępowania służb specjalnych.

Zgromadzenie, powołując się między innymi na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, stwierdza, że wszelkie działania, także w ramach międzynarodowej współpracy w zwalczaniu przestępstw i terroryzmu, muszą być zgodne z regułami prawa. Zdaniem posłów, masowa inwigilacja prowadzona przez służby specjalne oraz gromadzenie danych stanowi naruszenie prywatności obywateli, chronionej Europejską Konwencją. Takie praktyki - jak podkreślono - nie mogą być akceptowane w państwie demokratycznym.

Zgromadzenie zwróciło się do państw członkowskich o objęcie kontrolą sądową lub parlamentarną służb wywiadowczych, a także o zrewidowanie prawa, aby dane można było gromadzić jedynie za zgodą osoby zainteresowanej lub decyzją sądu. Złamanie tej zasady powinno być - zdaniem posłów - podobnie karane jak naruszenie tajemnicy korespondencji.
Ponadto Zgromadzenie zwróciło się do Komitetu Ministrów, aby wynegocjował z państwami członkowskimi kodeks postępowania służb wywiadowczych, współpracujących w ramach walki z terroryzmem.