Od początku Jacek Sasin ostro atakował obecną prezydent Warszawy za to, że nie chciała wpuścić protestujących pod siedzibą telewizji ludzi do studio. Odpowiedziała na to, iż Sasin w ogóle nie spotyka się z wyborcami. Dodała, że jej marzeniem jest taka Warszawa, która mogłaby rywalizować z Berlinem czy Wiedniem. Przypomniała również, że na inwestycje wydano już tyle ile wynosi roczny budżet Litwy.
Pierwsze pytanie dla kandydatów: co zrobić, żeby ludzie się meldowali, mieszkali i płacili podatki?
- Cechą każdej stolicy jest to, że ludzie tu znajdują pracę - mówiła. Ale zachęcam i będę zachęcała, żeby ludzie się przeprowadzili do Warszawy - dodała. Pomóc w tym mają dodatkowe punkty do przedszkoli i żłobków czy Karta Warszawiaka.
Sasin wytykał natomiast, że Warszawa z powodu niezameldowania wielu osób traci rocznie milion złotych rocznie.
- To klęska pani prezydent, że pani nie zachęciła, a Karta Warszawiaka nie działa tak jak powinna - powiedział. Dodał, że Karta Warszawiaka nie zadziałała, tak jak powinna.
Pytanie drugie: polityka wobec seniorów
Zgodnie wypowiedzią Jacka Sasina, planuje on tworzenie domów opieki seniorów.
– Takie domy powstaną z budżetu miasta. Warszawa ma dużo pieniędzy tylko one teraz są źle wydawane, ja będę je wydawał lepiej, pieniądze nie będą marnotrawione. Jestem za tworzeniem domów aktywizacji dla seniorów - wskazał.
Hanna Gronkiewicz-Waltz pochwaliła się natomiast swoimi osiągnięciami. Za jej kadencji powstało bowiem centrum dla osób chorych na Alzheimera. Powiedziała, że będzie wspierać współpracę międzypokoleniową.
Kolejną temat: infrastruktura
Gronkiewicz -Waltz powiedziała, że nie proponuje opłat za wjazd do centrum miasta. Dodała, iż nie da się również wprowadzić strefy "tempo 30" w mieście.
Sasin stwierdził, że nie będzie ani likwidował miejsc parkingowych, ani zwężał ulic. Wskazał, że należy zachęcać ludzi do jazdy komunikacją miejską, a nie wprowadzać zakaz dla samochodów.
Padły również pytania o wprowadzenie stref wolnych od ciszy nocnej w mieście.
- Sądzę, że nie da się wybrać stref, gdzie ludzie zupełnie nie mieszkają - odpowiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Tutaj Sasin zgodził się z prezydent Warszawy.
- Nie da się tego zadekretować. Ludzie maja prawo mieszkać wszędzie - zauważył.
Reprywatyzacja
Jacek Sasin stwierdził, że potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna. Jeśli zostanie prezydentem to stworzy projekt obywatelski takiej ustawy.
- Problem reprywatyzacji w Warszawie musi być rozwiązany i mam nadzieję, że stolica się uwolni od tej zmory. Potrzeba rozwiązania ustawowego. - powiedział.
Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że poprzez Sejm udało się jej uzyskać 600 mln złotych na wypłatę odszkodowań z tytułu reprywatyzacji. Przyznała jednak, że potrzeba więcej środków.
Bezpieczeństwo
Prezydent stolicy stwierdziła, że większość mieszkańców czuje się bezpiecznie. Jacek Sasin stwierdził natomiast, iż za zamieszki 11 listopada odpowiada policja, która ostatnio się nie sprawdziła. Chce też zmienić rolę straży miejskiej.
Sasin pyta o politykę śmieciową
Wskazał na problem kompostowni na Radiowie i zarzucał, że przez 8 lat nic w tej sprawie nie zostało zrobione. Prezydent odpowiedziała, że składowisko zostanie zamknięte za dwa lata.
Gronkiewicz-Waltz pyta o 600 mln złotych
Prezydenta zapytała, dlaczego Jacek Sasin nie poparł ustawy przyznającej Warszawie 600 milionów złotych z budżetu państwa. Ten stwierdził, że byłoby to "plastrem na głęboką ranę" finansów stolicy. Dodał, że reprywatyzacja jest źle przeprowadzana.
W ostatnim pytaniu prezydent żądała wyjaśnień dotyczących planów zamykania żłobków i przedszkoli. Sasin odpowiedział, że nigdy nie składał takich deklaracji. Obiecał natomiast darmową opiekę stomatologiczną w szkołach.
Komentarze(6)
Pokaż:
żeby ustąpił, a nie wylewać swoje frustracje na GP.
-Pani Hanno wstyd PO 8 latach prezydentury w kółko powtarza to samo i czyta z kartki , żenada .
Wracaj ,ryzy oszuscie !
Akcja ---powrot taty---
Gdzie jestes ,ryzy ???
do poczytania, dla debili .