Moduł naukowy Philae, który jako pierwszy w historii wylądował na powierzchni jądra komety P67/Czuriumow-Gieriasirienko, znalazł na niej molekuły organiczne. Pobrane próbki to monomery cząsteczek, które są budulcem organizmów żywych.

Takie informacje podaje amerykańskie wydanie dziennika "The Wall Street Journal", który powołuje się na niemieckich uczonych uczestniczących w eksperymencie.

Moduł Philae w środę w ubiegłym tygodniu oddzielił się od sondy Rosetta i osiadł na komecie. Leciał tam 10 lat. Jego zadaniem jest zbadanie składu chemicznego tego ciała niebieskiego.
Obecnie moduł jest w stanie uśpienia, gdyż zabrakło w nim energii. Niestety wylądował w cieniu skał i w związku z tym jego baterie słoneczne nie mogą się ładować. Uczeni kierujący misją maja nadzieję, że to sytuacja chwilowa i Philae się obudzi.

Sonda jednak zdołała przedtem pobrać i przesłać pewne dane na Ziemię.

Jednym z głównych jej elementów jest penetrator MUPUS, skonstruowany przez polskich uczonych. Jego zadaniem jest wwiercenie się w powierzchnię komety i zbadanie jej temperatury oraz struktury.