Pierwsze czytanie wniosku Twojego Ruchu odbyło się przed parlamentarnymi wakacjami. Komisja miałaby zbadać, czy były wiceminister obrony - Antoni Macierewicz - i były premier - Jarosław Kaczyński - nie przekroczyli uprawnień przy likwidacji WSI. Stanowisko PiS-u jest konsekwentne. Jak mówi poseł Mariusz Antoni Kamiński, jego partia nie zamierza popierać planu politycznego, który ujawniła podsłuchana rozmowa Sikorski-Rostowski. Zapewnił przy tym, że PiS nie boi się konfrontacji i jest dumny z tego, iż rozwiązał Wojskowe Służby Informacyjne. Poseł dodał, że Antoni Macierewicz dobrze wypełnił swoją rolę likwidatora WSI.

Twój Ruch nie ma wątpliwości, że komisja śledcza powinna powstać - mówił w Sygnałach Dnia rzecznik partii Andrzej Rozenek. Jego zdaniem, Antoni Macierewicz powinien ponieść odpowidzialność za rozwiązanie wojskowego wywiadu i kontrwywiadu. Jak mówił Andrzej Rozenek, prokuratura jest "bezsilna wobec Antoniego Macierewicza", dlatego komisja to jedyna droga, by rozliczyć posła PiS. Rozenek liczy, że za powołaniem komisji śledczej opowie się największy w Sejmie klub - Platforma Obywatelska. Decyzja ma zapaść w tym tygodniu - mówi jego wiceszefowa Urszula Augustyn. Jej zdaniem, wszystko wskazuje jednak na to, że wniosek zostanie skierowany do dalszych prac. Wątpliwości nie ma natomiast SLD. Poseł Stanisław Wziątek przekonuje, że podczas likwidacji WSI naruszono prawo. Jego zdaniem, zginęło część dokumentów i ujawniono wiele aktywów polskiego wywiadu. Stanisław Wziątek dodał, ze w efekcie polskie służby znalazły się w opłakanym stanie, a był to czas,. kiedy realizowano ważne misje.

W klubie PSL-u dyscypliny nie będzie podczas tego głosowania - zapewnia jego szef Jan Bury. Poza tym - dodaje - wystarczą głosy PO i Twojego Ruchu, by komisja powstała. Wyjaśnił też, że w klubie przeważa opinia, że komisja była potrzebna, ale 7 lat temu. Bury zastanawia sie też, czy rok, jaki został do końca kadencji, wystarczy na wyjaśnienie sprawy likwidacji WSI. Przypomina, że ostatnie doświadczenia z komisjami śledczymi były negatywne. PSL proponował zatem, by uprawnienia śledcze nadać komisji do spraw służb specjalnych. Zdaniem Wziątka, pozowoliłoby to na lepsze i spokojniejsze wyjaśnienie okoliczności likwidacji WSI. Pod koniec grudnia prokuratura apelacyjna umorzyła śledztwo dotyczące tworzenia raportu z weryfikacji WSI przez Antoniego Macierewicza. Śledczy stwierdzili, iż nie był on funkcjonariuszem publicznym, choć przy tworzeniu raportu przekroczył swoje uprawnienia zamieszczając niesprawdzone lub nieprawdziwe informacje.