Obrona Oscara Pistoriusa twierdzi, że może on być bliski samobójstwa. Obrońcy sportowca powołują się przy tym na wyniki badań psychiatrycznych, z których wynika, że Pistorius ma silną depresję, zespół stresu pourazowego i cierpi po stracie narzeczonej. Reeva Steenkamp, narzeczona sportowca, została zastrzelona przez niego w jego domu. Pistorius twierdzi, że wziął kobietę za włamywacza - według oskarżycieli zamordował ją świadomie.

Występując przed sądem w Pretorii obrońca Barry Roux powiedział, że w związku ze stanem psychicznym, w którym znajduje się jego klient, przechodził on terapię i powinien ją kontynuować. W przeciwnym razie stan Oscara Pistoriusa może się pogorszyć i może wzrosnąć ryzyko popełnienia przez niego samobójstwa.

30 czerwca sąd w stolicy RPA Pretorii wznowił proces niepełnosprawnego biegacza oskarżonego o morderstwo swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. Sędziowie wysłuchali wtedy raportu biegłych psychologów. Stwierdzili oni, że Oscar Pistorius nie cierpi na zaburzenia psychiczne i nie może zostać zwolniony z odpowiedzialności karnej za zabicie swojej narzeczonej.

Biegaczowi grozi za morderstwo kara dożywotniego więzienia. Jeśli zostanie uniewinniony od tego zarzutu, sąd może rozpatrzyć oskarżenie o zabójstwo, za które grozi 15 lat pozbawienia wolności.