Jak informuje agencja Bloomberg, w wieku 84 lat zmarł Stefan Kudelski, wynalazca pierwszego profesjonalnego magnetofonu Nagra, używanego przez długie dziesięciolecia we wszystkich zawodowych studiach radiowych, telewizyjnych i filmowych na świecie.

Nagra, skonstruowana przez Polaka w 1951 r. rozpoczęła swoją karierę najpierw w Radio Luxembourg, następnie włoskiej stacji RAI i w British Broadcasting Corp., oraz w amerykańskich stacjach ABC, NBC i CBS.

Magnetofon Nagra III. fot. julo, Peter and Frans http://www.soundtapewereld.nl copyleft / Creative Commons

Nagra: Objawienie w świecie dźwięku

Jak czytamy w Wikipedii, Kudelski prowadził doświadczenia w domowym laboratorium, gdyż pracownie wydziałowe politechniki nie dysponowały odpowiednim wyposażeniem. Właśnie w laboratorium powstał pierwszy model magnetofonu Nagra.

W 1951 roku, jeszcze jako student fizyki, Kudelski opracował prototyp magnetofonu, który rok później na wystawie The First International Amateur Recording Contest w Lozannie zdobył pierwszą nagrodę. Kudelski stale udoskonalał swój produkt, a tranzystorowa wersja Nagra III z roku 1957 stała się w latach sześćdziesiątych technologiczną rewelacją.

Dzięki jakości wykonania i niezawodności Nagra podbiła rynek i wkrótce był to podstawowy typ magnetofonu używany przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie.

Laureat 2 statuetek Oskara

Właśnie za Nagrę Stefan Kudelski otrzymał cztery nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej — dwie nagrody naukowo-techniczne (1965, 1977) oraz dwie statuetki Oscara (Nagrodę za Zasługi — Award of Merit w 1978 i honorową nagrodę Gordona E. Sawyera w 1990), ponadto dwie nagrody przemysłu rozrywkowego Emmy i wiele innych.

Stefan Kudelski w 1998 roku znalazł się wśród 100 największych geniuszy Szwajcarii (Gent Suisses, 1998).

Firma Kudelski Group działa do dziś

Stworzona przez niego firma Kudelski Group do dziś produkuje profesjonalne rejestratory dźwięku, dekodery telewizji cyfrowej, wzmacniacze elektroakustyczne oraz urządzenia taryfikujące do parkingów. Stefan Kudelski kierował firma do 1991 r, obecnie jej szefem jest jego syn Andrzej.

Majątek rodziny Kudelskich szacowany jest na 200 mln dol.