Urząd ds. Cudzoziemców przygotował trzy spoty mające zachęcić osoby przebywające nielegalnie w Polsce do legalizacji pobytu. Celem filmów jest także zwrócenie uwagi Polaków na ten problem.

"Spoty mają charakter wizerunkowo-edukacyjny. Chcemy dzięki nim dotrzeć zarówno do cudzoziemców - dlatego ostatnie plansze z tekstem są tłumaczone na języki: angielski, rosyjski i wietnamski - jak i do obywateli Polski w celu podniesienia ich świadomości społecznej dotyczącej tematu migracji oraz akcji abolicyjnej" - zaznaczyła w czwartek rozmowie z PAP rzeczniczka Urzędu Ewa Piechota.

Tajowie, Czeczenka z dzieckiem i obywatel Ukrainy

Wszystkie trzy spoty przedstawiają w różnych sytuacjach tych samych cudzoziemców. Wśród nich są Tajowie pracujący w restauracji, Czeczenka z dzieckiem i obywatel Ukrainy, sezonowy pracownik zbierający jabłka. Wszyscy są przez kogoś obserwowani. Na końcu filmów pojawiają się plansze z tekstami: "W Polsce żyje ponad 100 tys. cudzoziemców", "Niektórzy z nich chcieliby być niewidzialni", "Powód - nielegalny pobyt", "Mają szansę to zmienić. Bądź legalnie" i link strony www.abolicja.gov.pl.

"Za całość zapłaciliśmy dokładnie 21 tys. 564,98 zł brutto. Spoty produkowała firma z Katowic. Niebawem zwrócimy się z prośbą o ich bezpłatne wyemitowanie przez Telewizję Polską w ramach jej działalności misyjnej. Z podobną prośbą zwrócimy się także do nadawców komercyjnych" - dodała Piechota.

To tylko część kampanii informacyjnej prowadzonej przez Urząd. Przygotowane zostały też plakaty i ulotki. Już w październiku Urząd ds. Cudzoziemców uruchomił specjalny telefon. Pod numer 22 60 175 25 można dzwonić w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.15 - 16.15. W środy telefon jest czynny w godzinach 15-20.

Od drugiego grudnia działa też strona internetowa www.abolicja.gov.pl, która ma zachęcać cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce do skorzystania z abolicji. Zawarte tam informacje są dostępne w językach polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim.

"Wkrótce wyprodukowany zostanie także spot radiowy. Organizowane są też spotkania informacyjne w ośrodkach dla cudzoziemców i konferencje prasowe poświęcone tej tematyce" - dodała rzecznik.

Ustawa wprowadzająca abolicję dla cudzoziemców została przyjęta przez Sejm 28 lipca

Wejdzie w życie na początku 2012 roku. Zgodnie z przepisami abolicją objęci są cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 roku. Cudzoziemcy, którym odmówiono statusu uchodźcy i orzeczono wydalenie z Polski, będą mogli zostać objęci abolicją, jeżeli przebywają w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku.

O abolicję może się ubiegać kilka tysięcy cudzoziemców

Wnioski będzie można składać u wojewodów od 1 stycznia do 2 lipca przyszłego roku. Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców o abolicję może się ubiegać kilka tysięcy cudzoziemców, głównie Ukraińców, Wietnamczyków, Ormian i Czeczenów. Według najnowszych danych Urzędu w Polsce przebywa legalnie ok. 100 tys. cudzoziemców oraz 50-80 tys. nielegalnie.

Z poprzednich abolicji - w 2003 i 2007 roku - skorzystało w sumie ok. 4,5 tys. osób. Tym razem przepisy są bardziej liberalne niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, dysponuje się środkami na utrzymanie, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.