Problemy obrony przeciwrakietowej w Europie były we wtorek w Moskwie jednym z tematów rozmów szefa Sztabu Generalnego WP Mieczysława Cieniucha z I wiceministrem obrony Rosji, szefem Sztabu Generalnego jej sił zbrojnych Nikołajem Makarowem.

"Rozmawialiśmy o tym, co przeszkadza intensywniej budować wspólne plany na przyszłość. Jest to przede wszystkim tarcza antyrakietowa. Wiadomo, że Polska rozmieszcza już antyrakiety Standard i systemy Patriot. Jest to dla nas bardzo złożony problem" - powiedział generał Makarow dziennikarzom po spotkaniu z polskim partnerem.

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego dodał, że Rosja "musi podjąć adekwatne działania, aby symetrycznie odpowiedzieć na potencjalne zagrożenia, które mogą powstać w sferze obrony przeciwrakietowej".

Makarow zauważył, że "w ostatnich latach stosunki (rosyjsko-polskie) były napięte we wszystkich sferach, w tym także wojskowej". "Nadszedł czas, abyśmy znaleźli punkty styczne. Jesteśmy przecież państwami, które ze sobą graniczą. Mamy obowiązek żyć w przyjaźni i wzajemnym zrozumieniu" - oznajmił.

Współpraca wojskowa i techniczna ruszyła z martwego punktu

Rosyjski generał przypomniał, że w zeszłym roku odwiedził Polskę. "Po tej wizycie (dwustronna) współpraca wojskowa i techniczna ruszyła z martwego punktu" - ocenił.

Generał Cieniuch potwierdził, że strona rosyjska poinformowała o krokach, jakie zamierza podjąć w sferze obrony przeciwrakietowej. "My kwestię tę pojmujemy jako problem wzajemnego bezpieczeństwa. Jednak powinien on być rozwiązywany nie na szczeblu szefów sztabów generalnych" - oświadczył.

Polski generał przekazał, że rozmawiano też o sprawach związanych z Afganistanem. "Nasze siły zbrojne są zainteresowane możliwością dostarczania ładunków przez terytorium Federacji Rosyjskiej do Afganistanu i z powrotem. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane na szczeblach cywilnych" - podał.

Cieniuch poinformował, że tematem rozmów była także współpraca techniczna. "Wciąż korzystamy ze sprzętu, który wymaga części zamiennych produkowanych przez przemysł Federacji Rosyjskiej" - wyjaśnił.

Generał oświadczył, że bardzo pozytywnie ocenia współpracę między resortami obrony Polski i Rosji

Jak poinformował rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP płk Andrzej Wiatrowski, strony rozmawiały też o współpracy wojskowej, w tym o szkoleniu oficerów i przygotowaniu jednostek do udziału w misjach zagranicznych. Gen. Cieniuch zadeklarował też zainteresowanie opracowaniem wspólnych procedur reagowania kryzysowego w rejonie Bałtyku oraz współpracą przygraniczną jednostek wojskowych. Sztaby generalne miałyby się zająć przygotowaniem wyjściowych dokumentów, które po uzyskaniu aprobaty na szczeblu politycznym stałyby się podstawą do szczegółowych rozmów i negocjacji.

Podczas dwudniowego pobytu w Rosji szef Sztabu Generalnego WP wizytował 5. Samodzielną Brygadę Zmotoryzowaną Zachodniego Okręgu Wojskowego w miejscowości Alabino koło Moskwy. Wygłosił też odczyt w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR na temat reform w polskiej armii.

Jak podaje Sztab Generalny WP, wizyta gen. Cieniucha w Rosji to kontynuacja wojskowych kontaktów roboczych na szczeblu szefów sztabów generalnych wznowionych po wieloletniej przerwie w 2009 r. W ostatnich dwóch latach doszło do kilku spotkań między wysokimi przedstawicielami wojskowymi, gdzie obie strony potwierdzały zamiar kontynuowania współpracy i zacieśniania wzajemnych kontaktów wojskowych.

W sierpniu ub.roku Makarow spotkał się z Cieniuchem w Warszawie. W styczniu 2010 r. Makarow i ówczesny szef SG WP gen. Franciszek Gągor (tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej) rozmawiali na forum Rady NATO-Rosja w Brukseli.