Polska zorganizuje cykl spotkań na szczeblu europejskim, poświęconych reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Pierwsza debata odbędzie się na początku listopada w PE - poinformował w środę w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister Sawicki przebywał z dwudniową wizytą w Brukseli, gdzie uczestniczył w środę w konferencji poświęconej materii organicznej w glebie w kontekście zmian klimatycznych. Szef polskiego resortu udał się także do Parlamentu Europejskiego, gdzie wraz z przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem wzięli udział w promocji jabłek łąckich - pierwszych polskich jabłek posiadających unijny certyfikat produktów chronionych geograficznie.

Pomysł zorganizowania debat został już uzgodniony na marginesie nieformalnej rady ministrów rolnictwa UE we Wrocławiu pomiędzy ministrem Sawickim, unijnym komisarzem ds. polityki rolnej Dancianem Ciolosem oraz przewodniczącym komisji rolnictwa w PE Paolo De Castro.

Chodziło o to, by rozmowy nad reformą WPR - największej polityki UE - odbywały się publicznie, tak by uwzględnić opinie i obawy jak największego grona zainteresowanych i aby dyskusja nad reformą przebiegała w miarę szybko, by uczynić jak największe postępy przed zaplanowanymi na kwiecień przyszłego roku wyborami prezydenckimi we Francji - poinformowało w Brukseli polskie źródło rządowe.

Spotkania będą zorganizowane wokół trzech debat. Pierwsza, na szczeblu politycznym, jest zaplanowana na początek listopada (najprawdopodobniej 7.) w PE w Brukseli, czyli po przedstawieniu przez Komisję Europejską propozycji reformy WPR, zaplanowanej na 12 października. Wezmą w niej udział ministrowie rolnictwa 27 państw członkowskich UE, eurodpeutowani oraz przedstawiciele KE. Pod znakiem zapytania stoi w niej jeszcze udział komisarza Ciolosa.

Wcześniej, 20 października, o przedstawionych przez KE propozycjach reformy rozmawiać będą ministrowie rolnictwa UE na formalnym posiedzeniu w Luksemburgu.

Jak zapewnił minister Sawicki, wspólną decyzją polskiej prezydencji oraz szefa parlamentarnej komisji debata będzie publiczna.

Druga debata na temat WPR ma zebrać przedstawicieli organizacji rolnych i producenckich z UE. Jest zaplanowana na przełom listopada i grudnia i będzie miała miejsce w Brukseli. Trzecia odbędzie się na szczeblu eksperckim, w gronie naukowców oraz ekspertów. Jej dokładna data nie jest jeszcze znana, ale jak poinformowało PAP źródło zbliżone do polskiej prezydencji, wydarzenie ma mieć miejsce na początku przyszłego roku.

Podczas rozmowy z ministrem szef PE Jerzy Buzek zadeklarował swoje wsparcie w celu przeprowadzenia "poważnej rozmowy" na temat reformy WPR.