Z powodu zwykłego marnotrawstwa lub wskutek strat w produkcji na świecie ulega zniszczeniu każdego roku 1,3 mld ton żywności, co stanowi jedną trzecią globalnej konsumpcji – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, FAO.

Rolnicy w krajach o niskich dochodach nie mają odpowiednich urządzeń i pomieszczeń do magazynowania i schładzania produktów, toteż żywność psuje się jeszcze przed dotarciem do konsumentów. W krajach bogatych przepadają, trafiając do śmieci, 222 mln ton żywności, równowartość całkowitej produkcji w Afryce Subsaharyjskiej – wynika z raportu FAO, na który powołuje się agencja Bloomberg.

Zdaniem organizacji straty żywności są do uniknięcia. Mają one bezpośredni i negatywny wpływ zarówno na rolników, jak i konsumentów. Poprawa efektywności funkcjonowania łańcucha dostaw żywności może pozwolić na obniżenie jej kosztów dla konsumentów i tym samym zwiększa jej dostępność.
Detaliści przywiązują zbyt dużą wagę do wyglądu zewnętrznego – podkreśla FAO – Przeprowadzone badania wykazały, że konsumenci są gotowi kupować produkty, który nie spełniają tych standardów, jeśli tylko są bezpieczne i smaczne.
„Konsumenci mają możliwość wpływu na standardy jakości i powinni to egzekwować. Inna sugestia dotyczy sprzedaży artykułów rolnych blisko klienta, bez potrzeby spełniania standardów supermarketów. A to można osiągnąć za pośrednictwem rynków (targowisk) rolnych oraz sklepów prowadzonych przez samych producentów” – twierdzi FAO.