Wydatki Kancelarii Sejmu w 2012 roku mają wynieść nieco ponad 412 mln złotych; o 5 proc mniej niż wydatki tegoroczne. Komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu kancelarii na przyszły rok.

Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla poinformował na czwartkowym posiedzeniu komisji regulaminowej, że wydatki kancelarii w 2012 rok będą stanowić 95,6 proc. budżetu z 2011 rok, który wynosi ponad 430 mln. zł. Jak mówił, to efekt m.in. "wygasających wydatków na polskie przewodnictwo w Radzie UE w wymiarze parlamentarnym".

W przyszłorocznym budżecie przewidziano blisko 184 mln złotych na świadczenia dla posłów, a 1,5 mln złotych zostanie wydanych na przedsięwzięcia związane z prezydencją w UE. Czapla poinformował, że 15-17 kwietnia 2012 roku w polskim parlamencie odbędzie się konferencja przewodniczących parlamentów krajów UE.

Dochody Kancelarii Sejmu mają wynieść nieco ponad 1 mld złotych

Dochody Kancelarii Sejmu mają wynieść nieco ponad 1 mld złotych i będą pochodzić głównie z najmu, dzierżawy, usług, rozliczenia biur poselskich i sprzedaży składników majątku kancelarii.

Wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn mówił natomiast o inwestycjach planowanych w latach 2011-2015.

W latach 2011-2012 planowane jest uruchomienie dwóch dodatkowych sal dla komisji sejmowych w nowym domu poselskim (dla ok. 60-70 osób). Ponadto w przyszłym roku zainstalowana będzie klimatyzacja w jednym z budynków, w którym obradują komisje sejmowe, a także prowadzona będzie stopniowa wymiana klimatyzacji w domu poselskim.

Wybudowanie budynku komisji sejmowych na działce przy ul. Wiejskiej

Największą inwestycją, jaką chce przeprowadzić Kancelaria Sejmu, jest wybudowanie budynku komisji sejmowych na działce przy ul. Wiejskiej. Jak mówił Węgrzyn, będzie to inwestycja planowana na 3-4 lata. "W jej wyniku powstałby budynek, gdzie byłoby co najmniej 16 dużych - na minimum 100 osób - sal komisyjnych oraz zaplecze biurowe dla posłów" - podkreślił wiceszef kancelarii.

W budynku będzie też podziemny parking, a z głównym kompleksem sejmowym będzie go łączyło przejście podziemne. Budowa mogłaby zakończyć się na przełomie 2014-2015 roku i kosztowałaby ok. 50-55 mln złotych.

Kancelaria Sejmu chce ponadto wybudować nową wszechnicę sejmową i stanowisko kierowania dla straży marszałkowskiej. Planowana jest też rozbudowa systemu obsługi głosowań i rozbudowa systemu, który umożliwia śledzenie obrad komisji sejmowych w internecie.