Polska spośród wszystkich krajów UE najlepiej wykorzystuje środki unijne, co przekłada się na wzrost PKB, poprawę jakości życia i nowe miejsca pracy - to zdaniem polityków PO jedno z najważniejszych dokonań blisko czteroletniej kadencji rządu Donalda Tuska.

PO zorganizowała w poniedziałek kolejną konferencję z cyklu "odkłamywacz", w ramach którego polemizowała z opozycją zarzucającą rządowi Donalda Tuska brak reform. Poziom wykorzystania środków unijnych podsumowywali: Małgorzata Kidawa-Błońska, Danuta Jazłowiecka i Radosław Witkowski.

Kidawa-Błońska stwierdziła, że z poziomu wykorzystania środków unijnych Polska może być bardzo dumna. "To jest to, co robimy chyba najlepiej w Europie i dobrze by było, abyśmy sobie o tym przypomnieli, ile sukcesów odnieśliśmy na tym polu" - powiedziała posłanka PO.

Także w ocenie Witkowskiego, Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności wśród krajów UE, a dynamika wykorzystania blisko 68 mld euro zapisanych dla naszego kraju w unijnym budżecie na lata 2007-2013 jest "oszałamiająca".

"Dziś możemy powiedzieć, że dobre wdrażanie środków unijnych pozwoliło Polsce od 2008 roku zachować szybki dynamiczny rozwój PKB. Polska dzięki dobremu wdrażaniu środków europejskich o 7 proc. powiększyła swoje PKB, co przekłada się na jakość życia i na nowe miejsca pracy" - powiedział poseł PO.

"Polska jest rzeczywiście liderem i najdynamiczniej oraz najlepiej wykorzystuje pieniądze z UE"

Dodał, że skuteczne wykorzystanie środków unijnych było możliwe m.in. dzięki skutecznej pracy rządu, który w ciągu czterech lat doprowadził do znowelizowania kilku niezbędnych ustaw, które umożliwiły lepsze pozyskiwanie pieniędzy z Unii.

Europosłanka Danuta Jazłowiecka zaznaczyła, że skuteczne wykorzystanie środków unijnych pozwala m.in. na budowę autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz rozwój uniwersytetów. "To są także szpitale, które modernizują oddziały, do których wprowadzane są nowe techniki medyczne i to są przedsiębiorcy, którzy tworzą nowe miejsca pracy" - powiedziała Jazłowiecka.

Podkreśliła, że do 11 kwietnia br. Komisja Europejska przekazała 83 mld euro na finansowanie projektów wszystkim krajom członkowskim UE. Z tego - jak zaznaczyła - 21 proc. (ponad 17 mld euro) otrzymała Polska.

"Polska jest rzeczywiście liderem i najdynamiczniej oraz najlepiej wykorzystuje pieniądze z UE. Jesteśmy lepsi niż Niemcy, Hiszpanie, którzy mają bardzo duże doświadczenie w wykorzystywaniu tych środków" - powiedziała europosłanka PO.