O ułaskawienie Mariany Ivelashvili zaapelował Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych do prezydenta Gruzji Michaiła Sakaszwilego.

Mariana Ivelishvili jest prawniczką obecnie osadzoną w Zakładzie dla Kobiet i Młodocianych w Mtsiziri w Gruzji.

- Cierpi na ciężką chorobę, a jej dalszy pobyt w zakładzie zamkniętym, w którym nie ma należytych warunków do leczenia, stanowi bezpośrednie zagrożenie jej życia. – czytamy w liście radców prawnych.

Prezes KRRP podkreśla, że jest to ich stanowczy głos, a reprezentuje on największy samorząd prawniczy w Polsce zrzeszający 30 tysięcy członków.

- Silne, przyjazne i wielowiekowe więzi łączące naród polski i gruziński oraz gruzińskich i polskich prawników dają nadzieję, że prośba o prawo łaski dla Pani Mariany Ivelishvili zostanie zaakceptowana - podsumowuje swój list do prezydenta Gruzji prezes Bobrowicz.

Pismo polskich radców prawnych to część międzynarodowej akcji. W obronę gruzińskiej prawniczki zaangażowały się samorządy prawnicze z całej Europy, do których zwróciła się w tej sprawie CCBE (Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy).

Jest to organizacja reprezentująca około milion prawników z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru. Rada została założona w 1960 roku. CCBE utrzymuje regularne kontakty z instytucjami Komisji Europejskiej oraz członkami i urzędnikami Parlamentu Europejskiego, zajmującymi się kwestiami dotyczącymi zawodów prawniczych. Krajowa Rada Radców Prawnych jest pełnoprawnym członkiem CCBE od 1 maja 2004 r.