Goszczący z pierwszą oficjalną wizytą w Warszawie ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz spotkał się w pierwszym dniu wizyty z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu, Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem. Janukowycz zapewniał w czwartek, że priorytetem polityki zagranicznej jego kraju jest integracja z Unią Europejską. Polskie władze zadeklarowały wsparcie dla tych aspiracji.

Prezydenci zwiedzili wspólnie budowę Stadionu Narodowego na warszawskiej Pradze. Stadion ten będzie jedną z aren mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, które Polska współorganizuje z Ukrainą.

Prezydenci Polski i Ukrainy po zakończeniu rozmów podkreślali na wspólnej konferencji prasowej wagę rozwijania polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych. Komorowski mówił, że wizyta Janukowycza to potwierdzenie wspólnego działania na rzecz podtrzymania i rozwijania partnerstwa strategicznego między Polską i Ukrainą.

Jednym z głównych tematów rozmów prezydentów były europejskie aspiracje Ukrainy

Jednym z głównych tematów rozmów prezydentów były europejskie aspiracje Ukrainy. Komorowski przypomniał, że kraj ten przygotowuje się do podpisania trzech ważnych umów z UE: stowarzyszeniowej, o strefie wolnego handlu i o ruchu bezwizowym.

"Polska we wszystkich tych sprawach chce nie tylko dzielić się doświadczeniem z Ukrainą, ale będzie też wspierać aspiracje Ukrainy, licząc na to, że Ukraina dokona dużego wysiłku, aby jej przygotowania były przekonujące i wystarczające z punktu widzenia surowej przecież oceny instytucji europejskich" - zadeklarował polski prezydent.

Z kolei Janukowycz podkreślał, że głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy jest integracja z Unią Europejską. "W drugiej połowie 2011 roku Polska będzie sprawować prezydencję Radzie UE. Osobiście pragnę podkreślić, iż integracja europejska jest głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy. Niewątpliwie widzimy, że Polska w sposób konsekwentny i stały popiera nasze dążenia do eurointegracji" - mówił.

Prezydenci podpisali mapę drogową współpracy dwustronnej na lata 2011-2013

Janukowycz poinformował, że z polskim prezydentem podpisali mapę drogową współpracy dwustronnej na lata 2011-2013. Są w niej opisane działania krótkoterminowe, a także działania długofalowe dotyczące m.in. współpracy w zakresie integracji europejskiej, energetycznej, humanitarnej i przygotowań do Euro 2012. Dodał, że z Komorowskim rozmawiali też o rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk.



Ukraiński prezydent przypominał, że w czwartek i piątek w Warszawie w ramach VI Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego spotykają się polscy marszałkowie województw oraz gubernatorzy obwodów z Ukrainy. "I dlatego też mówiliśmy o współpracy regionalnej polsko-ukraińskiej" - zaznaczył.

Janukowycz wyraził przekonanie, że strategiczne partnerstwo między Polską i Ukrainą jest "jedynym możliwym działaniem".

Ukraiński prezydent zaprosił Komorowskiego do uczestniczenia w konferencji związanej z 25. rocznicą katastrofy czarnobylskiej. Zdaniem polskiego prezydenta cała Europa, a szczególnie środkowo-wschodnia powinna uczestniczyć w przypominaniu tego wydarzenia i jego skutków.

Prezydenci podpisali umowy dotyczące inwestycji i współpracy gospodarczej.

Po południu Janukowycz spotkał się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Janukowycz zadeklarował pomoc w budowie Domu Polskie we Lwowie

Po spotkaniu z ukraińskim prezydentem Borusewicz poinformował, że Janukowycz zadeklarował pomoc w budowie Domu Polskie we Lwowie. Jak relacjonował, jednym z tematów rozmowy była sytuacja polskiej mniejszości na Ukrainie.

Marszałek ocenił, że polska mniejszość na Ukrainie funkcjonuje bardzo dobrze, a największym jej problemem są braki finansowe. Innym z tematów rozmowy Borusewicza z Janukowyczem było przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Gdańska, a także m.in. polsko-ukraińska współpraca gospodarcza i polityczna oraz negocjacje Ukrainy z UE.