Metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz otrzyma godność kardynała - ogłosił w środę Benedykt XVI, który na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie odczytał listę 24 przyszłych purpuratów i zapowiedział zwołanie konsystorza na 20 listopada.

Tego dnia nominaci dostaną od papieża birety kardynalskie.

60-letni arcybiskup Nycz został mianowany metropolitą warszawskim 3 marca 2007 roku. Będzie obecnie najmłodszym polskim kardynałem. To jedyny Polak wśród ogłoszonych nowo mianowanych kardynałów. 10 z nich to Włosi. Są też dwaj Niemcy, dwóch Amerykanów, jeden Szwajcar, Brazylijczyk, Hiszpan, Ekwadorczyk, jeden dostojnik z Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Gwinei, Egiptu i Sri Lanki.

20 nominatów nie skończyło 80 lat, a więc będą oni mogli wziąć udział w ewentualnym konklawe.

Na liście mianowanych kardynałów są między innymi prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskup Angelo Amato, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury abp Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan abp Kurt Koch ze Szwajcarii i powołany 7 października nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Mauro Piacenza.

Ponadto godność kardynalską Benedykt XVI postanowił nadać arcybiskupom: Palermo - Paolo Romeo, Waszyngtonu - Donaldowi Williamowi Wuerlowi i Monachium - Reinhardowi Marxowi, a także emerytowanemu przewodniczącemu Papieskiej Akademii Życia biskupowi Elio Sgreccii.

Na liście są też: koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum Robert Sarah z Gwinei, penitencjarz większy Fortunato Baldelli, szef Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej abp Velasio De Paolis.

Zwracając się po polsku podczas audiencji generalnej na Placu świętego Piotra Benedykt XVI powiedział: "Dzisiaj w Polsce przypada liturgiczne wspomnienie świętego Jana z Kęt: filozofa, teologa na Uniwersytecie Jagiellońskim, patrona archidiecezji krakowskiej".

"Był pracowity, wytrwały, pobożny. Wyróżniał się duchem miłosierdzia i troską o ubogich. Uczmy się od niego wierności Chrystusowi i Ewangelii" - mówił papież po polsku.

Abp Nycz - 11. Polak w Kolegium Kardynalskim

Metropolita warszawski Kazimierz Nycz, który na mocy decyzji papieża Benedykta XVI zostanie kardynałem, stanie się tym samym jedenastym polskim członkiem Kolegium Kardynalskiego.

Obecnie członkami Kolegium Kardynalskiego jest dziesięciu Polaków. Pięciu mieszka i pełni posługę w Polsce, trzech w Kurii Rzymskiej i dwóch w kościołach lokalnych.

W Polsce mieszkają: kard. Franciszek Macharski (kardynał od 30 czerwca 1979 r.), kard. Józef Glemp (od 2 lutego 1983 r.), kard. Henryk Gulbinowicz (od 25 maja 1985 r.), kard. Stanisław Nagy (od 21 października 2003 r.) i kard. Stanisław Dziwisz (od 24 marca 2006 r.). W Kurii Rzymskiej: kard. Andrzej Maria Deskur (od 25 maja 1985 r.), kard. Zenon Grocholewski (od 21 lutego 2001) i kard. Stanisław Ryłko (24 listopada 2007 r.). W Kościołach lokalnych: kard. Kazimierz Świątek na Białorusi (od 26 listopada 1994 r.) i kard. Marian Jaworski na Ukrainie (od 21 lutego 2001 r.).



Przeciszewski: nominacja kardynalska dla abp. Nycza oczywista

Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski o nominacji kardynalskiej dla abp. Kazimierza Nycza:

"Nominacja kardynalska metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza jest dość oczywista z tego powodu, że Kościołowi warszawskiemu od dawien dawna towarzyszyła purpura kardynalska. Z jednej strony jest to uszanowanie tradycji, a z drugiej strony jest to również docenienie osobistych zasług i formatu osoby, którą jest nowo mianowany kard. Kazimierz Nycz.

Do dotychczasowych zasług arcybiskupa Warszawy i członka Konferencji Episkopatu Polski dochodzi bardzo istotna funkcja członka Kolegium Kardynalskiego, które stanowi pewne grono "mędrców" w Kościele Powszechnym, i które służy radą Ojcu Świętemu.

Ojciec Święty spotyka się z Kolegium Kardynalskim nie tylko w czasie konsystorza, ale także przy innych okazjach. Ponadto poszczególni kardynałowie biorą udział w pracach w poszczególnych kongregacjach Stolicy Apostolskiej, a co najważniejsze biorą udział w konklawe, czyli dokonują wyboru nowego papieża. Jest to bardzo istotny element odpowiedzialności i troski o Kościół Powszechny.

Nowo mianowany kard. Nycz do tej odpowiedzialności jest osobą bardzo dobrze przygotowaną, a to dlatego, że jako ksiądz i biskup pochodzi z bardzo dobrej szkoły krakowskiej, gdzie miał doskonałego mistrza w osobie Jana Pawła II. I na pewno w Kolegium Kardynalskim będzie kontynuatorem tej linii, którą światu i Kościołowi zaproponował Jan Paweł II.

Kardynał nominat bardzo dobrze się sprawdził najpierw jako ksiądz i jako rektor Seminarium Duchownego w Krakowie, a następnie jako biskup pomocniczy w Krakowie i biskup koszalińsko-kołobrzeski i wreszcie jako metropolita warszawski. Nowo mianowany kardynał okazał się wielkim wyczuciem duszpasterskim, co ma nie bagatelne znaczenie w posłudze biskupiej. Sądzę, że godnie będzie zarówno wspomagał Kościół Powszechny, a także godnie reprezentował nasz lokalny Kościół w Polsce".

Bp Pieronek: cieszę się z nominacji kardynalskiej abp. Nycza

Biskup Tadeusz Pieronek o nominacji kardynalskiej dla abp. Kazimierza Nycza:

"Cieszę się bardzo z tej nominacji. Od dawna tych nominacji nie było i to jest pierwsza nominacja Polaka na kardynała ze strony Ojca Świętego Benedykta XVI.

Kardynał nominat Nycz jest młodym, dynamicznym i przyjaznym człowiekiem, a przy tym to bardzo gorliwy pasterz Kościoła. Niech mu Bóg błogosławi i pozwoli spełniać tę funkcję z jak najlepszymi skutkami.

Kard. Nycz może spodziewać się też nowych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski, gdyż kardynałowie są zawsze inaczej traktowani niż biskupi czy arcybiskupi. Siedziba rządu, parlamentu znajduje się w Warszawie i dobrze jest, że ze strony Kościoła jest tam ktoś bliski papieżowi i jest przyjacielem papieża, bo zwykle tak się traktuje kardynałów".